Şemsettin Günaltay Sempozyumu gerçekleştirildi

Sempozyum

Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından hazırlanan M. Şemsettin Günaltay sempozyumunun açılış töreni düzenlendi.

 semp semsettin

İlahiyat Fakültelerinin ve İmam Hatip Okullarının kurucusu olan M. Şemsettin Günaltay konulu sempozyum Erzincan Üniversitesinde başladı. Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen sempozyum açılışına Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Belediye Başkan Vekili Halit Mutlu, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, üniversite üst yönetimi, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı, "Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren memleketimizin en önemli düşünürlerinden olan M. Şemsettin Günaltay, ERzincan Kemaliye doğumlu olup çok sancılı bir dönem olan Osmanlının yıkılış dönemi ile Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki yaklaşık yarım asrına şahit olmuş bir Türk aydınıdır. Bir ilahiyat dekanıdır. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıdır. Öyle ki Günaltay, bir senelik başbakanlığı döneminde Türkiye'nin dini hayatını ilgilendiren üç önemli faaliyeti göze çarpar. Birincisi halkın gündelik dini ihtiyaçlarını karşılamak ve irşad görevini yerine getirmek maksadıyla imam hatip kurslarının Türkiye'ye özgü birer dini eğitim kurumları olarak tahsis edilmesi. İkincisi oradan çıkan imam hatip mezunlarının diyanette görev almalarını kolaylaştırıcı mevzuatları ve Diyanet İşleri Başkanlığının teşkilatını etraflıca hazırlatmış düzenlemiştir. Üçüncüsü ve çok önemlisi yine sadece Türkiye'ye özgü bir şekilde İslam dininin modern batı metodolojilerinden mahrum kalmadan öğretildiği dini ve felsefi bilimlerin yanı sıra hadis fıkıh, kelam tasavvuf gibi İslami bilimlerin akademik metodolojik çatı içinde ele alındığı, bunun yanında İslam Medeniyeti, tarihi ve sanatının da öğretildiği bir akademik seviyede ilahiyat eğitiminin yapıldığı fakültelerin kurucusudur" dedi.

Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı'nın konuşmasının ardından bir konuşma yapan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, "10. kuruluş yılımızda planladığımız pek çok etkinlikten biri olan M. Şemsettin Günaltay konulu sempozyumuna hoşgeldiniz. Kuruluşunun 10. yılında Erzincan Üniversitesi geriye baktığımızda pek çok üstlendiği vazifeyi başarı ile tamamlamış, çok işinde daha başında olmasına rağmen çok önemli bir mesafe almış olmasını memnuniyetle görmekteyiz. Üniversitelerin önemli görevlerinden biriside bölgesinde ki zenginlikleri keşfederek onları muhataplarına aktarmak ve onları bilgi sahibi etmektir. Bu mana da Erzincan'ımızın önemli değerlerinden olan M. Şemsettin Günaltay gibi pek çok şahsiyeti münevver insanı bu şehre tanıtma adına bir düşünce ile yola çıktık. İlk adımı bu şekilde atmış olduk. Çünkü Erzincan'ımızdan pek çok büyük alim, bilim adamı, düşünür yetişmiş memleketin her alanında hizmetler de bulunmuştur" dedi.

Programda son olarak bir konuma yapan Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Şemsettin Günaltay konulu sempozyumunda emeği geçenlere teşekkür ederek; " Şemsettin Günaltay'ın her yönü ile konuşulacağı bu sempozyumun şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum. Genç nesillerin sanatla, ahlakın ve dinin neşvelerine ulaştıracak olan gücü medeniyetimizin mimarlarını tanımakla elde edebiliriz. Gençler ilim irfan sahibi insanların peşinden koşarlarsa gençliklerine gerçekten doyabilirler. Bu sempozyum da İlahiyat Fakültelerinin ve İmam Hatip okullarının kurucusu olan müneverimizi daha yakından tanıyacağız. Gençlerimize bu mirası sizler aracılığı ile aktaracağız. Şemsettin Günaltay, ömrünü ilme, bilime adamış bir devlet büyüğümüz. Başbakanlık yapmış, uzun süre vekillik yapmış ve uzun süre milletimize hizmet etmiş çok önemli bir şahsiyettir. Erzincanlı olması bizim için önemini daha da artırmaktadır. Bugünün tarihini yazacak olanlara tarihi bir vesika bırakmak bizim vazifemizdir. Bu görevi üstlenen siz değerli ilim adamlarımıza minnetrarız" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından hazırlanan M. Şemsettin Günaltay sempozyumunun birinci oturumu Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Adem Dölek Başkanlığında, konuşmacılar 22. Dönem Erzincan Milletvekili Naci Terzi, Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Hüsnü Aydeniz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Doç Dr. Ahmet İshak Demir ve Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı'nın katılımıyla yapıldı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile