Diyanet'ten MEB'e 3 bin 157 kişi geçti

Meb Haberleri

diyanetislBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, imam-hatip-müezzin ve vaiz olarak Diyanet'e giren 6 bin 302 kişiden 3 bin 157'sinin öğretmen olarak MEB'e geçtiğini açıkladı. 4+4+4 şeklindeki kademeli zorunlu eğitim yasasının Meclis'ten geçmesiyle birlikte okullarda seçmeli ders olarak 'Hazreti Peygamberin Hayatı' ve 'Kur'an-ı Kerim' eğitimi verilmeye başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı bu dersleri ilahiyat mezunları ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine teslim etti.

 

 

 28 Şubat'ın en büyük mağdurlarından olan İlahiyat Fakültesi mezunları da okullardaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri öğretmenliklerine talip oldu. 1998 ile 2002 yılları arasında İlahiyat Fakültelerinden mezun olan öğrencilerin formasyon alma hakları 28 Şubat darbecileri tarafından gasp edilmişti.

Formasyon alamayan İlahiyat mezunları o dönemde öğretmenlik yapamadığı için imam hatip müezzin ve vaiz olarak Diyanet şleri Başkanlığı bünyesinde çalışmaya başlamıştı. Diyanet'ten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, son 10 yılda 6 bin 303 Diyanet çalışanının başka kamu kurumuna geçiş yaptığını açıkladı. Kaynak: YENİ ŞAFAK

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile