Cumhurbaşkanı Gaziantep İlahiyat Açılış Töreninde

İlahiyat Haberleri

gaziantep ilahiyat cumhurbaskani407 Mart 2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımyla Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin resmi açılış töreni gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın Gaziantep Üniversitesi’ni ziyaretine, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep Üniversitesi rektör yardımcıları Prof. Dr. Türkay Dereli ve Prof. Dr. Cahit Bağcı ve fakültemiz dekanı Prof. Dr. Şehmus Demir’in yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“İLAHİYAT FAKÜLTESİNİ ÇOK BEĞENDİM”

Ak Parti Gaziantep milletvekillerinin de hazır bulunduğu açılış alanında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sani Konukoğlu İlahiyat Fakültesi’nin binasını çok beğendiğini belirterek, “Gerçekten şu anda dış görünüşü itibariyle beni çok etkiledi. İnanıyorum ki siz sevgili öğrencilerimiz de bu fakültenin içerisinde geleceği çok daha farklı bir özgüvenle göreceksiniz. İnşallah burası sizlerin bilgi ve hikmet yuvası olsun. İrfansız bir ilmin hiçbir anlamı yok. İrfansız ilmin hiçbir anlamı yok. Hikmetsiz bilginin de yok. Ama ben inanıyorum ki Sani Konukoğlu İlahiyat Fakültesi’nden bu tür öğrencilerimiz yetişecek. Bu binanın yapımını sağlayan Konukoğlu Ailesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

gaziantep ilahiyat cumhurbaskani7

"28 ŞUBATIN EN ACI YÜZÜNÜ İLAHİYATLAR GÖRDÜ"

Açılış esnasında Cumhurbaşkanı ile sohbet eden İlahiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Şehmus Demir,  "28 Şubat sürecinin en acı yüzünü gören kurumlardan biri İlahiyat Fakülteleri.  Bu fakülteler kapanma noktasına gelmişti. İlahiyat Fakültelerinin bazılarında, kontenjan verilmediğinden dolayı hiç öğrenci kalmamıştı. Diğer bazılarında ise, neredeyse hoca sayısına yakın miktarda öğrenci kalmıştı. Ancak sizlerin de büyük katkılarıyla bu süreç atlatıldı ve desteğinizle İlahiyat Fakültelerinin önü daha önce hiç olmadığı kadar açıldı. Bundan dolayı Allah'a hamd ediyoruz, sizlere de çok teşekkür ediyoruz. Siz elinizden geleni yaptınız, bunun bizlere çok büyük bir sorumluluk yüklediğinin farkındayız. Biz de bu fakülteleri daha nitelikli hale getirmek, daha nitelikli hoca ve öğrenci yetiştirmek için elimizden geleni yapacağız" dedi. Sayın Cumhurbaşkanı da öğrencilere dönüp gülümseyerek o dönemki sıkıntıları kendilerinin hatırlamayabileceğini ifade etti ve 28 Şubat süreci ile ilgili ailesinden de örnekler vererek çeşitli bilgiler aktardı.

"60 BİNDEN... 1 MİLYONA..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "28 Şubat sonrasında imam-hatiplerdeki öğrenci sayısının 60 bine düştüğünü hatırlatarak, "O dönem, bizler için, İmam-Hatipli 4 evlat sahibi olan, imam-hatipli bir Cumhurbaşkanı için hüzün olmuştu. Şu anda Rabbimize hamd ediyorum, İmam-Hatiplerdeki öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı. 60 binden 1 milyona... Bu, bir şeyi gösteriyor. Bu, bir talep meselesi. Demek ki bu ülkede bizim vatandaşımızda bu konuda bir açlık vardı ki, imkân ve zemin hazırlanınca yavrularını meslek liselerine, imam hatiplere gönderdiler” dedi.

gaziantep ilahiyat cumhurbaskani5

 “KALİTELİ VE İYİ YETİŞMİŞ İLAHİYAT MEZUNU HOCALARA İHTİYAÇ VAR”

İmam hatiplerde öğretmen açığı olduğunu dile getiren ve bu açığın giderilmesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilahiyat fakültelerinden mezun olacak kaliteli, iyi yetişmiş hocalara ihtiyaç olduğunu kaydetti. Lisans öğrencilerinin yurt dışına giderek daha güçlü bir şekilde yetişmesini istediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, lisansüstü ve doktora öğrencilerinin de gerek YÖK, gerek Hükümet, gerekse vakıf destekleriyle yurt dışına gidebileceğini söyledi. 

Konukoğlu ailesinin de vakıf hizmetleriyle büyük gayret gösterdiğini aktaran Erdoğan, fakültenin yapımını sağlayan aileye teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımların bundan sonra da devam etmesini istedi. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ: “GAZİ ŞEHRİMİZ, SURİYELİ KARDEŞLERİNE ENSAR OLDU”

Daha sonra fakültemiz öğretim elemanlarından Okutman Adil Öztekin Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ve ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaptığı dua ile açılış gerçekleştirildi.

gaziantep ilahiyat cumhurbaskani8

Prof. Görmez, yaptığı duada fakültenin hayırlı olmasını diledi. Allah´tan yeryüzünde zulme uğrayan bütün Müslümanlara sevgi, saygı ve kardeşlik ulaştırmasını dileyen Görmez, "Gazi şehrimiz, Suriyeli kardeşlerine ensar oldu. Onlara ensar olma yolunda bize güç ve kuvvet ver, Suriyeli kardeşlerimizi bir an önce salimen, özgür bir şekilde kuracakları ülkelerine dönmeyi nasip eyle Allahım" diye dua etti.

gaziantep ilahiyat cumhurbaskani6

CUMHURBAŞKANI’NDAN GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNE ÖVGÜ

Açılış esnasında Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun ile sohbet eden Erdoğan, “Gaziantep Üniversitesi’ni yakinen ve taktirle izliyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep Üniversitesi ziyaretinden son derece memnun olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, ziyaretle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Sayın Cumhurbaşkanımız ile sohbetimiz sırasında, özellikle Suriyeli öğrencilere yönelik başlatacağımız Arapça Eğitim müfredatıyla ilgili bilgi verdim. Bundan son derece memnun olduğunu belirtti. Ayrıca, eşi Emine Hanım’ın da bazı projelerimizi takip ettiğini belirtti. Sayın Cumhurbaşkanımız, Gaziantep Üniversitesi’nin bölgenin merkezi bir eğitim kurumu olduğu vurgusunu yaptı. Başta Suriyeliler olmak üzere hazırlanacak tüm projelere hem kendisinin, hem de ilgili bakanlıkların her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi. Cumhurbaşkanımızın, üniversitemiz ile ilgili beğenilerinden son derece memnuniyet duyduk.”

 cumhurbaskani gaziantep ilahiyat reis

CUMHURBAŞKANI İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİYLE SOHBET ETTİ

Açılışın sona ermesiyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet fakültemizi ve bazı sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet edip başarı dileklerinde bulundu. Öğrenciler de, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın ilahiyat fakültelerini ziyaret etmiş olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı’na teşekkür ettiler ve çiçek takdim ettiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dışarıda da kendisini bekleyen çok sayıda öğrencinin yanına giderek dileklerini dinleyip, istekleriyle ilgili not aldırdı. Cumhurbaşkanı, öğrencilerin fotoğraf çektirme isteklerini de geri çevirmedi. Cumhurbaşkanlığı otobüsüne binen Erdoğan, öğrencilere içinde satranç takımı bulunduğu öğrenilen hediye kutuları verdi.

gaziantep ilahiyat cumhurbaskani9

 gaziantep ilahiyat cumhurbaskani2

Açılıştan hemen önce, fakültemiz öğretim üyeleri Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile tanışma ve sohbet etme imkânı buldular. Prof. Dr. Görmez, İlahiyat fakültelerinde üretilen bilginin gerek Arap dünyası ve diğer uluslararası camiaya taşınması hususunda çaba sarf edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Fakültemiz kütüphanesinin geliştirilmesi için her türlü katkıyı sağlayacağını dile getiren Görmez, tüm öğretim üyelerine başarılar dileyerek fakültemizden ayrıldı.

diyanet isleri baskani gaziantep ilahiyat1

 

 

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile