"Camii Dersleri ile Bilgilierimizi Paylaşıyoruz" projesi

Diyanet Haberleri

dumlupinarDumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı ve İl Müftülüğü işbirliğiyle hazırlanan proje kapsamında haftanın iki günü camilerde vatandaşa fıkıh ve hadis bilgisi konularında ders verilecek.

Proje tanıtımı için il müftülüğünde düzenlenen törende konuşan Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, İslam ilim ve kültür tarihinde cami derslerinin peygamberimize kadar uzanan köklü bir gelenek olduğunu söyledi.

Hazreti Muhammed''in Mescid-i Nebevi''deki ashabı bilgilendirme faaliyetleri esas alınarak tarih boyu camilerde, hutbe ve vaaz hizmetlerinin yanında belli ilimlerin öğretildiğini anımsatan Kemikli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tarihimiz ömrünü camilerde yürüttüğü derslerle geçirmiş olan nice muhterem hoca efendilerle doludur. Camilere kurulan bu ilim meclislerine meraklı olan özel talebelerin yanında cemaatten isteyen kimselerin de dinleyici olarak katılmaları sağlanmıştır. Böylece köklü, bereketli ve sağlıklı bir halk eğitimi hizmeti sürdürülmüştür. Proje kapsamında fakültemizin ''Hadis'' ve ''Fıkıh Bilim'' dallarındaki çok değerli iki öğretim üyesi, uzmanı bulundukları alanlardaki bilgilerini belirli kitapları baştan sona okuyarak Kütahyalılar ile paylaşacaklardır. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum."

İl müftüsü Hacı Yusuf Gül de, salı ve perşembe günleri yatsı namazından sonra Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Ali Paşa Camisinde gerçekleştirilecek olan cami derslerine tüm Kütahyalıları davetli olduğunu söyledi.

Törene, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Selim Arık, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kelebek ve Müftü Yardımcısı Ahmet Akyıl da katıldı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile