Bereketli Hareket Mavera Gençlik Hareketi

Esintiler - Telâmiz

Zarifoglukabri_ilahiyatBirkaç iyi genç edebiyat dünyamızın zarif adamlarından Abdurrahman Cahit Zarifoğlu'nun (1940-1987) arkadaşlarıyla çıkarmış olduğu ‘Mavera Dergisi’nden esinlenerek ‘tanıtma, anlatma, hatırlatma, anma, yaşatma, sevdirme, eylem' ilkeleriyle yola çıktıkları hareketlerinin adını "Mavera Gençlik Hareketi" koydular.

Bu inançlı gençliğin amacı nedir diye sorulduğunda, bir sosyal paylaşım sitesinde: "Hareketimizin temeli Edebiyata ve Dirilişe dayanmakta, duyarlılığı ise insanlığın tüm alanlarını kaplamaktadır. Projelerimizin tamamı Müslümanca içerik üretme ve ümmete faydalı olma girişimidir. Türkiye ve dünyanın her noktasındaki Müslüman gençleri bir etkileşim içinde kılmak ve ümmetin genç Müslümanları olarak yaşadığımız çağa öncülük etme niyetindeyiz. Unutulan, unutturulan değerlerimizi, öncü şahsiyetlerimizi hatırlatma ve anlatma gayretindeyiz." cevabını veriyorlar.

Mavera Gençliği'ni bir gün Ayasofya'da ellerinde Cahit Zarifoğlu kitaplarıyla, bir gün Edirnekapı Şehitliği'nde İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un kabri başında ellerinde Safahatlarla, başka bir gün Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ortadoğu'nun büyük şairi Nizar Kabbani şiirleri okuyup şairi anarken bulabilirsiniz; başka bir gün diye alıp başını gider bu gençliğin bereketli hareketi.

14-15 Mayıs günlerinde onları hem diğer şehirlerdeki gençlerle buluşup muhabbet içinde olmak, hem de unutturulan ve unutulan önemli isimlerimizin kabirlerini birlikte ziyaret etmek için “Kabir Ziyaretleri” adı altında toplanmış olarak görüyoruakifkabrimavera_ilahiyatz. İki güne ayrılan gezide; ilk gün Asya yakası, ikinci gün Avrupa yakası gezildi. Gençler ilk gün Çamlıca'da kahvaltıda bir araya gelip hem Mavera hakkında bilgi aldılar hem de tanışıp başka şehirlerde de kapılarının olduğunu gördüler. Bereketli bir hareket ki Nevşehir'den, Kütahya'dan, Bursa'dan arkadaşlar var.

Karacaahmet Mezarlığı'nda Dağıstanlı Şeyh Cemalettin Kumiki Hoca’nın kabriyle başlayan ziyaret Şairlerin Sultanı Şair Yusuf Nabi ile devam etti. Münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi Cemil Meriç, Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri'nin kabri ziyaret edildikten sonra Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri'nin türbesi de ziyaret edildi.

Fatihaların okunduğu ziyaret edilen eşhas hakkında tek tek malumatın verildiği ziyaretlerden sonra öğle yemeği yenildi. Akabinde ziyaretler devam etti ve Küplüce Mezarlığı'nda izinden yürünülen Cahit Zarifoğlu'nun kabri başında Yasin-i Şerif ve Fatihalar okunup dua edildikten sonra Sahra-i Cedid Mezarlığı'na geçilir. Sırasıyla; Elmalılı Hamdi Yazır, Mahir İz, İrfan Fethi Gemuhluoğlu, Musa Topbaş Hocaefendi, Klasik Türk sanat Musikisinin en önemli temsilcilerinden Bekir Sıtkı Sezgin kabirleri başlarında ziyaret edildi. Fatihalarla günün son durağı olan Yuşa Tepesi'ne çıkıldı ve Yuşa Aleyhisselam'a da Fatihalar gönderildikten sonra katılımcı arkadaşlara hediyeleri verilir ve bereketli hareketin ilk günü burada noktalanır.

İkinci gün Eminönü'nde buluşulur ve ilk durak Eyüp Sultan'dır. Ziyaretler sırasıyla başlar; Mahmut Esad Coşan Hocaefendi, Bekir Berk, Zübeyr Gündüzalp, İbrahim Canan, Tahir Mutlu, Necip Fazıl Kısakürek, Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak, Necip Fazıl'ın "fare tıkırtısından ürkecek kadar hassas; kralları önünde eğecek kadar gözü kara, irade sahibi; aslanların önüne çırılçıplak atlayacak kadar cesur aziz dostum işportacı Hilmi" diye tanıttığı Hilmi Oflaz, Bestekar Zekai Dede Efendi, Ahmet Kabaklı'nın mezarları ziyaret edilip, dualar edildikten sonra Ebu Eyyüb El-Ensari Hazretleri’nin kabri başında Fatihalar okunup Edirnekapı Mezarlığı'na geçildi.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy'un kabrinde Yasin-i Şerif okunup ve bilgilendirme konuşması yapıldıktan sonra Ahmed Naim Baban hakkında malumat verilir ve Şehit Hızır Ali Muratoğlu'nun kabri ziyaret edilir ve sırasıyla; Gönenli Mehmed Efendi, Ali Haydar Efendi, zamanının değerli alimlerinden olup günümüzde yazdığı eserleri okutulan Ömer Nasuhi Bilmen, Fatih Camii’nde şehit edilen Metin Yüksel, özgürlüğün kutsal adı Mavi Marmara şehitlerimizdesadcosan_ilahiyaten Cevdet Kılıçlar ve Necdet Yıldırım, Afganistan şehitlerimizden Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş'ın kabirlerinde dualar edilirken bir yandan da gönüller İsrail’e lanet okur!.

Son olarak Merkezefendi Mezarlığı'na gidilir çayırlar üzerinde halka oluşturup yemekler yenildikten sonra Tanburi Cemil Efendi, Niyazi Mısri [gerçek mezarı Yunanistan'dadır] Samiha Ayverdi, 54. Başbakanımız Necmeddin Erbakan, Timurtaş Uçar Hocaefendi, büyük bir mütefekkir olan Nurettin Topçu da ziyaret edilir ve istikamet Yavuz Sultan Selim Camii'dir. Sekiz yıla seksen yıllık iş sığdırmış olan büyük padişahın ruhuna Fatihalar hediye edildikten sonra Fatih Camii'ne geçilir ve Büyük Fatih'e de Fatihalar gönderilir ve kutlu gezi tamamlanmış olur.

Mavera Gençlik Hareketi "işte budur" ve "Rabbim yollarını daima açık etsin" demek düşer bize de.

Esra ÖNAL

İstanbul İlahiyat

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile