Acil İhtiyaç: Din Hizmetleri Yüksek Lisans Programı

Esintiler - Telâmiz

imam_hutbedeBir kişiye her gün bir balık vereceğine, balık tutmayı öğretmek daha makbuldür.


Bu sözü İlahiyat eğitimine uyguladığımız takdirde İlahiyat Fakültesini bitiren kişilerin din hizmetleri personeli olarak yeterliliğiyle ilişkilendirdiğimizde ülkemizde yapılan İlahiyat eğitimi konusunda birçok problemle baş başa kalırız. Bir kere İlahiyat fakültesini bitiren
bir kişiyle imam hatip lisesini bitiren kişi arasında dağlar kadar fark bulunmalıdır. Ancak pratiğe baktığımızda maalesef çok da fazla bir fark olmadığını, ne yazık ki, görüyoruz.

Bunu İlahiyat Fakültesi mezunu arkadaşları aşağılamak veya töhmet altında bırakmak için söylemiyorum. Maksadım İlahiyat Fakültelerinden mezun arkadaşlar olarak genelde istihdam edildiğimiz ‘Din Hizmetleri’ alanında ne derece mesleki yeterlilik sahibi olabildiğimizi ve mezun olduğumuz okulun alan yeterliğinin artırılması konusunda bize ne gibi katkıları olduğunu tartışmak. Çünkü İlahiyat mezunu bir kişinin aslında sahip olması gereken en önemli özelliklerden bazılarını sıralarsak:

I. İyi bir ses eğitimi: Aslında bu konuda İlahiyat Fakülteler ile Konservatuvarlar işbirliğine gitmelidir; Çünkü insanlar nezdinde göze çarpan/göz alıcı olan husus, sesi güzel kullanabilmedir. Maalesef İlahiyat Fakültelerinde, minberde, mihrapta, minarede, kürsüde en çok kullandığımız, bizim biricik sermayelerimizden, sesimizi güzel kullanabilme konusunda hemen hiç bir eğitim verilmemektedir. Bu konuda İlahiyat Fakülteleri artık acemiliği bırakıp ivedilikle profesyonelleşmeye gitmelidir.

II. Güzel Kur’an-ı Kerim okuma, tashih-i huruf: Diyanet el'an tashih-i huruf kursları açmaktadır; ancak bu kurslara herkes girememektedir. Çok az sayıda kişi bu kurslardan faydalanabilmekte; bu işi acilen öğrenmesi gereken büyük bir kesim bu faaliyetten mahrum vaziyettedir.

III. Temel fıkıh konularına vukuf sahibi olma: Fıkıh derken usul-u fıkhı kkuranastetmiyorum. Furu-u fıkıh denilen temel ilmihal bilgileri olsun, diğerleri olsun günlük hayatta karşılaşabileceğimiz bütün konularda her İlahiyatçının mesnediyle bir şeyler söyleyebileceği bilgisi olması gerekir. Bu, İlahiyat eğitiminin ülkemizde ve dünyada hemen her kesim üzerinde saygınlığını muhafazası açısından son derece kaçınılmaz bir durumdur.

IV. Klasik kaynaklarda tarama yapabilecek yeterlilikte mesleki arapça- Hac-Umre görevlerinde iyi bir faaliyet gösterebilecek pratik arapça bilgisi

V. Yurt dışı din hizmetleri için pratik ingilizce bilgisi

VI. Hafıza teknikleri - Hızlı okuma teknikleri

VII. Dini merasimler ve törenler için hitabet ve mesleki tatbikat deneyimi

Bu ve bunun gibi artırabileceğimiz birçok konuda yetkin din görevlisi eksikliği toplumun bütün kesimlerinde ve din görevlilerinin bizzat kendilerinde de hissedilmektedir. Bu sorunları çözümlemek için önerimiz din hizmetleri tezsiz yüksek lisans programı adı altında yukarıdaki mesleki öncelikleri de dikkate alarak, disiplinler arası bir tezsiz yüksek Lisans programı açılması büyük bir artı değer sağlayacaktır. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı ve üniversitelerimizin İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakülteleri, Konservatuvar ve İngilizce Eğitimi Fakülteleri gibi kurumlar işbirliğine giderek acilen bir çalışmaya gitmelidirler.

Bu çalışma ülkemizin 7 bölgesindeki şartları müsait olan İlahiyat Fakültelerimizin öncülüğünde yapılmalıdır. Çağımızda artık tek disiplinle ilerlemek miadını doldurmuştur. Bu açıdan yapılacak çalışmanın işlevsel olabilmesi için mutlaka disiplinler arası olması gerekir. Ne yazık ki, 3 senedir bu konuyu efkar-ı ammeye açtığımız halde hiç bir çalışma yapılmamıştır. Bu konuda teessürlerimi ve teessüflerimi iletmek istiyorum. Çünkü konu, önemli bir konu olup, ertelemenin doğru olmadığı öncelikli konulardandır. Bu konuda herkesi elini taşın altına koyup faaliyete geçmeye davet ediyorum.

Saygılarımla..

Mustafa AZİZOĞLU
Yüzüncü Yıl İlahiyat Meslek Yüksek Okulu 2000

Ankara İlahiyat Fakültesi 2008

Din Görevlisi – İzmir

Yorumlar   

0 #12 Guest 24-02-2011 07:08
eğer yukarıda yazılan şeyler yapılcaksa bunlar extradan şeylerdir. yoksa artık ilahiyat fakültelerinin din hizmeti sınıfına personel yetiştirmek gibi bir amacı olmadığını ve belkide olmaması gerektiğini birilerinin anlaması gerekiyor. malum sistem ilahiyatlıları maalesefki bu göreve yönlendirdi. görevin önemi ayrı bişey ama bir ilahiyatın amacının bu olması ayrı bişey. bence daha acilen alınacak tedbirler ilahiyatın entellektülite seviyesi dahada yukarlara çekilmeli arapça öğretim seviyesi cok cok ii olmalı öğrencilerin en az 1 farklı yabancı dili iyi derecede bilmeli..
Alıntı
0 #11 Guest 17-02-2011 11:16
bundan önceki yeterlilik sınavına girdim.stajyer kuran kursu öğreticiliği için.ilahiyat 3. sınıfa geçmiştim.yazılı sınavdan 94 aldım.mülakatta elendim.hadi elendim diyelim neyse.imam hatip son sınıfa geçtiğimizde bazı arkadaşlar farklı okullara geçerek üniversitede ilahiyat harici bölümlere gittiler.imam hatipi terkederek imam hatip mezunu olmayan farklı bir devamında farklı bir üniversite okuyan arkadaşım açık ögretim ilahiyat okurken yeterliliğe giriyo ve kendisine yeterlilik belgesi veriliyo...el insaf dedim.daha da girmem yeterlilike...samimi söylüyorum dogru düzgün kuran okumasını bilmeyen yeterlilik sahipleri var.diyanet bunun vebalini nasıl verir.
Alıntı
0 #10 Guest 16-02-2011 17:23
Ah Hocam kanayan yaramız bu bizim Allah razı olsun çok guzel dile getirmişsiniz. Duam yetkili kurumların en kısa zamanda harekete geçmesi yönünde.
Alıntı
0 #9 Guest 16-02-2011 17:18
ilahiyatın idealizminden halkın gerçeklerine görevin inceliklerine ve karşılaşılan insan profiline bakınca ilahiyatçı sudan çıkmış balığa dönüyor. realite ve bilgilerin uyuşması için dediklerinize aynen katılıyoruz hocam. özellikle uygulamalı eğitim şart! mesela hafız, ilahiyatta yüksek lisans yapıyor doktora yapıyor ihl seviyesinde bir kıraate sahip olmadığı için veya başka sebeplerle yeterlik alamıyor. bu büyük bir problem... ilahiyatı bitirip şu an fahri görev yapan ve kıraati çok zayıf arkadaşlar var. hangi ilimleriyle ne öğretecekler bilmiyorum? Rabbim bizim, din görevlilerinin ilahiyatçı ve ihl li kardeşlerimizin yardımcısı olsun. yapılan her işi en güzeliyle yapmamızı nasip etsin. tebrikler fikriniz için...
Alıntı
+1 #8 Guest 16-02-2011 15:48
imam hatip olabilmek için her imam hatipten cıkan yada ilahiyat fakültesinden cıkan bu konuda yeterli olduğu söylenemez onun için pmo (polis meslek yüksek okulu ) gibi okullar olmalı türkiyenin ihtiyacını karşılaya bilecek kadar imam her sene alınmalı
Alıntı
0 #7 Guest 16-02-2011 10:16
Sizinle aynı kanıdayım Mustafa Bey. Bizlere verilen ilahiyat eğitimini yetersiz buluyorum özellikle yığma biçiminde verilen dersler biz öğrencilere sınav yükünden başka birşey ifade etmiyor. Hayata, pratiğe yönelik hiç birşey görmüyoruz inşallah en yakın zamanda çözüme varılmasını ümid ediyorum.daha fazla geç kalınmadan...
Alıntı
0 #6 Guest 16-02-2011 08:40
önemli noktalara dikkat çekilen bu yazıya yer verdiği için eilahiyat sitesine teşekkürler..
sayın yazara katılıyor ilahiyat formasyonun işlevini artırıcı taleplerini destekliyorum.
Alıntı
0 #5 Guest 15-02-2011 23:15
Bendeniz Diyanet Emeklileri Derneği (DİYEM-DER)Bursa Şubesi üyesi emekli bir İmam-Hatip olarak-özellikle 2.maddede zikredilen hususlarda-öğrencilerimize ve görevlilerimize elimizden gelen yardımı yapacağımızı şubemiz adına tekeffül ederim.Saygılarımla
Alıntı
0 #4 Guest 15-02-2011 22:52
Kesinlikle böyle yeniliklere gidilmesi gerekiyor. İşlevsiz bilgiler öğrenerek vaktimizi boş yere harcıyoruz. Karşılaştığım soruların,sorunların çoğunu cevapsız bırakmak çok acı.
Alıntı
0 #3 Guest 15-02-2011 22:03
yukaridaki yaziya aynen katiliyorum..
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile