Bayram Vesilesiyle..

Esintiler - Telâmiz

kurbankurkurSelam ile..

Bütün eilahiyatlıların bayramını kutluyorum. Ümit ediyorum hem Allah'a hem de kullarına yakınlaşma vesilesi olur.


Bayram vesilesiyle gönlümüze düşen bir kaç damlayı ifade sadedinde kabul edilsin sözlerimiz...

Bayram çok apayrı bir duygu, bunu dopdolu yaşamak için aslında Teşrik tekbirleriyle bir gün evvelden hazırlanıyoruz ilahi irade tarafından...

Kurban, varlığımızı Yüce Yaradana armağan etmenin ifadesi... Diğer bir tabirle Tevhidin ve teslimiyetin tercümanı. Bu duygu ve düşünce ne kadar kalb ve zihnimizde yer edip onu içselleştirirsek o kadar ulvî bir mesafe alabileceğiz. Dikey bir boyutta mesafe kat ederken bu duygu yoğunluğu yatay boyutta kendini izhar ediyor ve Anne-baba'nızdan başlayıp hiç görmediğiniz insanlara kadar bir duygu seline kapılıyorsunuz..

Bayramın bayram olması yani onu zevk edebilmek hısım-akraba ve dostlarla ne kadar yakından irtibat kurabildiğinize ve bunun imkanlarına bağlı..

Bu irtibat kurma daha güzel bir ifadeyle bayramlaşma;

Yüz yüze, birebir görüşerek hasbıhal ile bir alt derecesi/düzey sesinizi hutbeduyurarak yaparsınız, bunun da bir alt derecesi sms ile –ki bu üç derecenin maddi-manevi bedeli vardır- buna da güç yetiremiyor/dostluğunuz bu seviyeye ulaşmamışsa e-mail ile bayramlaşırsınız..

Ancak milyonlarca insan içinde yalnız kalırsanız, hem yalnızlarla empati yapabilir ve dostluk-muhabbetin en büyük düşmanı olan kitle iletişim araçlarına sığınırsınız yalnız kalmamak için…

Tevhidin simgesi ezanlarla kendinize gelirsiniz belki..

İlginç şeyler de olur bu bayram telâşesinde; hazırladığınız hutbeyi evde unutup vaaza başlarken hatırınıza gelip birisiye aldırmak veya namazdan hemen önce cemaate hatırlattığınız tekbirleri unutmak gibi..

El-hasıl bayramlar güzeldir yaşadıkça!

Nice Bayramlara…

Hanefi HAFIZHASANOĞLU

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile