Çorumda Gazze-Suriye kardeşlik programı düzenlendi

Etkinlik

hititHitit Üniversitesi Arap Dili Kulübü tarafından düzenlenen, Hitit Üniversitesi Rektörlüğü ve Çorum Sivil Toplum Kuruluşlarınca desteklenen “Gazze-Suriye Kardeşlik Programı”na Çorumlular büyük ilgi gösterdi.

Milli eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Çorum Belediye başkanı Turan Candan, Çorum’daki resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin katıldı. Her yaştan dinleyicilerin bulunduğu salonda yer bulamayanların büyük bir kısmı, programı ayakta izlemek zorunda kaldı.

 

Hitit Üniversitesi öğrencileri ve Çorum Halkı, Gazze ve Suriye’de yaşanan elim ve acı dolu olaylara karşı Çorum halkının duyarlılığını ortaya koymak, ve oradaki kardeşlerinin yanında olduğunu hissettirmek amacıyla düzenlenen programa yoğun ilgi gösterdi. Kardeşlik gecesi Programı, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Salahattin Öz’ün Kur’an tilavetiyle başladı. Açılış ve selamlama konuşmasını yapan Arap Dili Kulübü Başkanı Prof. Dr. Yakup Civelek, Müslümanın derdiyle dertlenmeyenin Müslüman olamayacağı hadisine vurgu yapan Civelek, Hz Adem itibarıyla tüm insanlık ailesinin baba yönüyle kardeş olduğunu, İslam diniyle ve Hz Peygamberle beraber ise iman ve ümmet olma bakımından kardeş olduğumuzu belirtti. “Gazze ve Suriye’deki kardeşlerimiz, zulum ve işkence altındayken, biz burada kolay, rahat ve keyifle, zevk u safa içinde olamayız” diyen Civelek, konuşmasını söyle sürdürdü: “Çanakklale’de İstiklal Savaşında, Kafkas Cephesinde, şehit olan, Gazzeli, Kudüslü, Halepli, Şamlı, İdliblli Hamalı kardeşlerimiz, Anadolu’da bizlerle birlikte ve bizim için savaştı ve şehit oldu, şimdi onlar bizim topraklarımda, bizimle birlikte yatıyor. İşte biz bu yüzden Gazze ile Suriye ile yakından ilgileniyoruz.

İsraillin Mavi Marmara gemisine yapılan sinevizyon gösterimi, seyircilere duygusal anlar yaşattı. İHH Gazze sorumlusu Mehmet Kaya ile yapılan canlı telefon bağlantısında Kaya, bölgedeki büyük yıkım, ambargo mahrumiyet ve yokluğa rağmen insanların ümitlerini kaybetmediğini, İsrail saldırılarından korkamadıklarını ve direnişlerini zafere kadar sürdürmeye kararlı olduğunu gözlemlediğini belirtti. Daha sonra Ahmet Varol, Suriye’deki mevcut durumu özetledi ve şunları söyledi: Beşşar Esad’ın zulum ve baskıda babasını geçmiştir. Ancak zulüm ve baskıyı artırması,onun son anlarının yaklaştığını göstermektedir. Suriye’de yapılman zulümler ve dökülen kanların intikamlarının mutlaka alınacak, hiçbir şey cezasız kalmayacaktır. Kulların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı vardır ve zalimlar asla başarılı ve daim olmazlar. Ahmet Varol daha sonra İsrailin Gazze’ye yaptığı son saldırıyı ve Filistin topraklarında İsrailin yaptığı haksızlıkları, zulümleri gündeme getirdi ve Filistin’de onca yaşanan zulümlerin bu mazlum halkın moral ve maneviyatını bozmadığını, onların davalarına olan inancını daha da pekiştirdiğini söyledi. Varol şunları söyledi: Büyük-Küçük, Yaşlı-Genç, Kadın-Erkek, Filistinli kardeşlerimiz hala inançlarında sapasağlamdır ve maneviyatları çok güçlüdür. Bu kahraman halk, BM ve uluslararası güçlerin körlüğüne ve sağırlığına rağmen, yaşanan onca zulum ve baskının o kahraman halkı asla yıldırmamış haklı olan davasından geri döndürmemiştir. Pek çok yerde ortaya çıkan insan hakları ve uluslar arası örgütlerin Gazze’de yaşanan insanlık dramına duyarsız kaldıklarını ifade eden Varol, nerede haksızlığa çıkan bu örgütler, nerede insan hakları savunucuları diye sordu.

Ahmet Varol’un konuşması ardından, Din Görevlisi Ömer Fatih Sağdıç ve Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Abdulkerim el-Ubeydi’nin tarafından Gazze ve Suriye için dualar edildi. Hitit Üniversitesi Arap Dili Kulübü danışmanı Prof. Dr. Yakup Civelek’in Ahmet Varol ve Grup Çağrı’ya Plaket takdim etmesi ardından tören sona erdi.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile