Gönderen Konu: Tez elden bite tezler! [Tez Günlüğümüz]  (Okunma sayısı 8947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zeynep rumeysa

• Onursal Üye
  • *
  • Puan 46
  • paylaşmak güzeldir..
    • E-Posta
Tez elden bite tezler! [Tez Günlüğümüz]
« : Nisan 19, 2007, 10:51:03 ÖS »
Son sınıftaki arkadaşlar ya da yüksek lisans tezleriyle hemhal olan arkadaşlar,

Gelin hep birlikte bir tez günlüğü oluşturalım. Çalışmalarımızda ilerleme kaydetdikçe buraya notlar düşelim.

Birbirimizin tez sürecine tanıklık edelim. Birbirimizin tecrübelerinden istifade edelim. Tezlerimize dair fikir alışverişlerinde bulunalım. Gerekirse yardım talep edelim gerekirse yardım edelim.

Vira Bismillah!

• Onursal Üye
  • *
  • Puan 46
  • paylaşmak güzeldir..
    • E-Posta
Ynt: Tez elden bite tezler! [Tez Günlüğümüz]
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2007, 10:59:46 ÖS »
Önce ben ;)

Üzerinde çalıştığımız İslam Mecmuası'nın sahibi K. Ş. Bey Almanya'da ikamet ediyor şimdi. Geçen hafta kendisine bir mektup yazmış bazı hususlarda yardımını talep etmiştik.

Bugün sınav öncesi tez arkadaşım, "sana bir haberim var" dedi. "hayrolsun?", deyince ben devam etti. Kemalettin Bey telefon etmiş -mektupta vermiştik numaralarımızı. ilk onunkini yazınca onu aramış- 20 dakika konuşmuşlar. Daha doğrusu Kemalettin Bey konuşmuş, arkadaş dinlemiş :)

"Tamam, iyi güzel bir şey yapıyorsunuz. Ama benim daha önemli yapmak istediğim bir şey var. Vakıf kurmak istiyorum. Bana yardımcı olun" demiş.

Şaşkın bir halde ben,

"biz mi kuracakmışız vakfı?"

"bilmiyorum artık, siz bana yardım edin ben de size yardım edeyim gibi bir havası vardı." :)

Bakalım nereye varacak bu işin sonu? :D

Çevrimdışı Zeynep Şeymâ

• Onursal Üye
  • *
  • Puan 15
    • E-İlahiyat Portal
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2007, 11:06:05 ÖS »
İlk tez hocam dönem başladıktan iki ay sonra yurtdışına gittikten sonra, öğrenci işleri bir aya yakın süre bunu kabullenmedi, hoca gitse haberleri olurmuş :) daha sonra yeni hocanı seç dediler.. ben de seçtim, listede adım yoktu, sözlü olarak teyid ettirdim.. kısa bir süre önce de, aslında başka bir hocaya verilmiş olduğumu öğrendim.. öğrenci işleri, benim yanlış anladığımı iddia ediyor.. ben de, hafızamı yitirdiğimden kuşkulanıyorum ;) buradan geleceek nesillere çıkacak ders, aman böyle durumlarda benden daha dikkatli olun.. :) Tabii Allah'ın takdiri de var, bazen ne kadar tedbirli olsak da boş..
Lâleye pîr-i sabâdan bu nefes şimdi değil,
Ezelîdir bu hevâ vü heves şimdi değil..

• Onursal Üye
  • *
  • Puan 46
  • paylaşmak güzeldir..
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2007, 11:13:21 ÖS »
Hayırlı olsun Şeyma :)

Son durum ne peki? Hangi hocadasın şimdilik? Konu belli mi? ;)

Çevrimdışı Zeynep Şeymâ

• Onursal Üye
  • *
  • Puan 15
    • E-İlahiyat Portal
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2007, 11:23:23 ÖS »
Konum değişmedi şükür ki, ama Süleyman Derin'den anabilim dalı başkanı Mustafa Tahralı'ya geçtim.. o da planladığımdan çok daha fazlasını istedi tabii :) vardır bir hayır..

-------------------------------------------

Hayır umalım hayır bulalım inşaAllah ;)

Zeynep Rumeysa
Lâleye pîr-i sabâdan bu nefes şimdi değil,
Ezelîdir bu hevâ vü heves şimdi değil..

Çevrimdışı ehL`i irfân..

• ..ŞîkesTedîL..
  • Müderris
  • Puan 185
  • Susa ehL`i irfan sakın bi laf etmeye...
    • E-İlahiyat Portal
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2007, 11:28:40 ÖS »

Derd-i Beyân ...

LES' e kadar Sayın M.Ali KAPAR' dan izinli, ol yüzden vicdanen rahat lakin;
LES akabinde Vizeler...  Sonu nasıl vakî olacak acep deyu, düşünceler içersine boğulmuş bir talebeyi oynamakta..
Beni Tanıyan Yok Cihanda SöyLeyim AhvâLimi,
HâLimi Arzetmeye bir EhL`i-irfan İsterim..

Çevrimdışı ninova

• Müfîd
  • Puan 29
  • sAdEcE yÜrÜyEbİLmEkTiR öZgÜrLüK
    • dostluk..
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2007, 12:14:15 ÖÖ »
hepinize ve dost'uma Allah kolaylık versin.. ;)
kendileri hala ilk sayfayla hemhal olsada henüz.. :)
değişmek zor
terketmek..
kocaman ayakları olmalı insanın/
yaşayabilmek için..

Çevrimdışı beware

• Müfîd
  • Puan 15
    • E-ilahiyat Portal
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2007, 05:21:32 ÖS »
Benim tez hocam da Mustafa Tahralı.
62 s. tezin konu bölümü, toplam 70 s. tez hazırladım, beğenmedi malesef.
10 s. daha yazmamı istiyor. Açıkçası nitelikten çok niceliğe bakıyor gibi.
3 hafta önce bibliyografyayı istedi, başka eserler ekleyebilrmiyiz diye, 3 gün önce verdim. yarın gel, bakalım tezine dedi, 1 hafta sonra gitmeyi düşünüyorum.
kpss derdim olmasa...en iyisi hoca tamam bu saatten sonra yapacak birşey yok, al gel tezini deyinceye kadar vakit kazanmak...napiim yapacak başka birşey yok... ;D

Çevrimdışı LâL

• Softa
  • *
  • Puan 2
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2007, 05:50:59 ÖS »
Benim tezim "İsmet İnönü Dönemi Cumhuriyet Gazetesinde Ramazanlar"
Hala arşiv taraması yapıyorum, tek satır yazmadım :( son güne kadar biter mi ki :-\

Ve ikinci dünya savaşı yılları; insanın içini karartan haberlerle dolu :(
onun dışında ilginç haberlere de rastlamıyor değil insan... misal: tam yılını hatırlamıyorum 1945-46 arası olabilir; bi gazinocular kralından bahsediliyor, adı SÜLEYMAN ÇAKIR :D 
LâL olur birden dilim,
Bilmem neden görsem seni
Görmesem kalmaz karârım
Dinmez efgânım benim

Çevrimdışı simurgh

• Müfîd
  • Puan 30
« Yanıtla #9 : Nisan 20, 2007, 06:03:49 ÖS »
Benim tezim "İsmet İnönü Dönemi Cumhuriyet Gazetesinde Ramazanlar"
onun dışında ilginç haberlere de rastlamıyor değil insan... misal: tam yılını hatırlamıyorum 1945-46 arası olabilir; bi gazinocular kralından bahsediliyor, adı SÜLEYMAN ÇAKIR :D 

bu haber mi ilginç olan haber....ancak bu araştırmadan birkaç kitap çıkar vaktini iyi değerlendirirsen inş....

yuksek lisans Michel Servetus ve hıristiyan düşünce nasıl protest bir dine dönüştü....bu konuyu çalışıcam inş...aama tez Hocam konuyu kabul ederse inş...

Çevrimdışı LâL

• Softa
  • *
  • Puan 2
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2007, 06:11:01 ÖS »
Bu sadece ilk aklıma gelen magazinsel haber, "vadi"den mütevellit :)
yoksa çok çok ilginç şeyler var elbette... bir ara fotoğraf da yayınlarım inş.
LâL olur birden dilim,
Bilmem neden görsem seni
Görmesem kalmaz karârım
Dinmez efgânım benim

Çevrimdışı ferahfeza

• Muîd
  • Puan 6
« Yanıtla #11 : Nisan 27, 2007, 12:24:48 ÖS »
s.a
Benim tezim İslam aile hukukunda nikah bahsi..Mısırlı Muhammed Kadri Paşa'nın "el-Ahkamu'ş-Şer'iyye" eserine yazılmış bir şerhten inceliyorum konuları. Kısacası Arapça bir aile hukuku kitabının nikah bahsini özetliyorum denilebilir. Sözünü ettiğim Muhammed Kadri Paşa, bizdeki Ahmed Cevdet Paşa'nın Mısır'daki mukabili, İslam hukukunun kanunlaştırılmasında epey emeği geçmiş bir zat. Yazdığı bu kitap da İslam dünyasında aile hukukuna dair yazılmış ilk kanun metni. Zira bizdeki Hukuk-ı Aile Kararnamesi daha geç bir tarihte kaleme alınmış..

Aile Hukuku çalışması çok zevkli bir alan..Nikah bahsi deyip geçmeyin :) alimler epey ayrıntılı incelemişler. Mesela benim çalıştığım kitapta nikah konusunu 2 Kitab ve 14 bab'a ayırmış, her birinde ayrı bir mevzuyu açıklamış üstad: Nişanlılık hükümleri, evlilik akdinin şartları, hükümleri, evlilik engelleri, velayet, vekalet, kefaet(denklik), mehir vs. Yalnız ele alınan meselelere, verilen örneklere bugünün gözlüğüyle bakınca birçok şeyi anlamak güç, hatta alimler nasıl böyle hükümlere varmışlar diye bazen kalakalıyorum (misal klasik bir aile hukuku kitabını açıp velayet bahsini incelediğinizde küçük kız çocuklarının evlendirilmesiyle ilgili dünya kadar enteresan hüküm çıkar karşınıza) zaman zaman da komik geliyor o devre göre yapılmış bazı ictihadlar -şimdiyle kıyas ettiğinizde-.. velhasıl, her türlü zorluğuna rağmen, söylediğim gibi oldukça zevkli bir alan..tavsiye ederim.

Aile hukukuna ilgisi olan arkadaşlara, yapılmış bazı tez örnekleri vermek isterim burdan. Bunlardan hiç birini ben de açıp incelemedim, ama bakarsınız bir gün yolumuz düşer, sitemizde kaynak olarak bulunsun ;) bi kısmı yüksek lisans, bir kısmı doktora tezi olan bu çalışmaların sadece isimlerini buraya alıyorum. Ayrıntılı bilgi için bakınız: İsam kütüphanesi tarama sayfası :P

İslam Hukuku açısından nişanlanma
İslam aile hukukunda evlenme ehliyeti
Nikahta velayet
İslam aile hukukunda kefaet
Nikahta kefalet meselesi
Nikah ayetleri
Kur'an'da nikah ayetlerinin tefsiri
"Mebsut"ta "Kitabu'n-Nikah" hadislerinin tahrici
"Kadın dört şey üzerine nikahlanır" hadisinin tipolojik incelemesi
Cahiliye devrinde nikah şekilleri ve aile sistemi
Cahiliye dönemi aile hukuku
Cahiliye ve İslam'da nikah
İlahi dinlerde nikah
Nikah yönünden müslim-gayrı müslim ilişkileri
İslam'da müt'a nikahı
Hadislere göre müt'a nikahı
İslam aile hukukunda kadına tanınan mali haklar
Aile hukukuyla ilgili hadislerin tahlili, tenkidi ve mezhep imamlarının anlayışları
İslam'da mehir
İslam hukukunda anne ile ilgili hükümler
Kur'an-ı Kerim ve Tevrat'ta aile hukuku ile ilgili ayetlerin karşılaştırmalı bir incelemesi
İslam hukukunda ve medeni hukukta iddet kavramı
İslam aile hukukunda çocuğun bakımı ve eğitimi
İslam aile hukukuna göre kadının nikah yetkisi problemi
Türkiye'de 1919-1926 yılları arasında aile hukuku alanındaki kanunlaştırma çalışmaları
Suriye'de aile hukuku alanındaki gelişmeler ve bunlar üzerinde Osmanlı tesirleri
Osmanlı bağlamında Mısır'da aile hukukunun kanunlaştırılması ve tarihi seyri
vs. vs. ;)

Bütün arkadaşlarıma tezlerinde kolaylıklar diliyorum..Gittikçe azalan şu süre zarfında Mevla vaktimizi, ilmimizi bereketlendirsin, zihin açıklığı nasib etsin. Selamlar
Bildiğiyle amel edene Allah bilmediklerini öğretir..(hadis-i şerif)

Çevrimdışı algur2000

• Molla
  • *
  • Puan 1
« Yanıtla #12 : Mayıs 03, 2007, 11:19:17 ÖS »
            Tezim Allah'a şükür bitti. Sizlere de giriş kısmından birkaçparagraf veriyorum.İnşallah okursunuz.Geri bildirimlerinizi bekliyor olacağım. (Bu kısmın değil ileride tamamını)
             Aile insanların anne karnında iken ve hayata ilk olarak gözlerini açtıkları günden itibaren hayatlarının bir belirleyicisi, yaşam şekillerinin ve standartlarının ortaya çıktığı bir ortamdır. Ailelerin maddi ya da manevi özellikleri o ailede yetişen bireylerin özelliklerine yansır. Zengin bir ailede yetişen bir insan zenginliği, fakir bir ailede yetişen bir insan da fakirliği yaşayarak büyür. Ailelerin sosyal hayata hazırlanma açısından büyük bir önemi vardır. Çocuğun toplumla olan ilişkilerinin boyutunu büyük oranda aileler belirlerler. Ailesinde yeterince sosyalleşemeyen birey topluma çıktığında insanlarla olan ilişkilerini yeterli düzeyde ayarlayamaz. Bireyin hayatında böylesine önemli olan ailenin önemi daha çocukluktan itibaren vurgulanarak fark ettirilmeli ve insanların aileleriyle olan ilişkilerinde daha verimli ve huzurlu ortam sağlamaları için gayret sarf edilmelidir.
             Bu tez iki ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde genel olarak aile kavramı ve ailenin çeşitli yönlerden incelenmesi yer almaktadır. Bu bölümde ailenin ne gibi özelliklere sahip olduğu, çocuk için ya da daha geniş anlamda toplum için önemi nedir? Gibi sorulara cevap aranmıştır. İlköğretim 4–8. sınıflara yönelik olarak verilecek olan “aile eğitimi”nin etkili olabilmesi için çocukların gelişim özelliklerinin dikkate alınması gereği vurgulanmış, bunun için 4–5 sınıflarla ilgili “son çocukluk dönemi”nin ve 6–8 sınıflara yönelik olarak da “ergenlik dönemi”nin genel olarak duygusal ve sosyal gelişimlerinin nasıl olduğuna değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde İslam dininin aile konusuna nasıl baktığı ayet ve hadisler çerçevesinde ele alınmıştır.
             Bu çalışmada ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi programında “aile” konusunun ana hatlarıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirme öncesinde “aile” ile ilgili genel bilgilerin verildiği bir bölüm hazırlanmıştır. Bu bölümde ilk olarak “aile” kavramın tanımına yer verilmiştir. Bu bölüm içerisinde aile kurumunun oluşması için gerekli olan “evlenme” ve “nikâh” hakkında bilgiler verilmiştir. Ailelerin oluşma şekilleri ve aile tipleri hakkında yapılan birkaç sınıflamaya yer verilmiştir. Ailenin ülkemizde gelişimine yönelik olarak tarihsel bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Bu gelişme ve değişme sürecinde kadınların çalışmaya başlaması vb yeni durumların aileler üzerindeki etkiler üzerinde durulmuştur. Toplumun temeli olarak nitelendirilen ailenin ne gibi görev ve sorumluluklarının olduğu vurgulanmıştır.
“Aile” kavramının tanım ve açıklamalarından sonra toplumsal bir kurum olarak ailelerin birey ve toplum açısından ne kadar önemli olduğu belirtilmiştir. Aileye atfedilen değerin zaman ve mekân gibi faktörlere göre artma ya da azalma olup olmadığı konusunda yapılan değerlendirme ve yorumlar ele alınmıştır. Bir aile içerisinde yaşayan bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerinin hangi boyutlarda olması gereği, fertlerin birbirlerine karşı görev ve sorumlulukları ele alınmıştır. Tüm bunların yanında ailenin öneminin dinimizce de dikkate alındığı ayet ve hadisler çerçevesinde değerlendirilmiştir.
İkinci bölümde ise uygulanmakta olan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Programında aile eğitiminin nasıl yer aldığı, ne gibi konulara yer verildiği, bu konularla amaçlanan özel amaç ve kazanımlara yer verilmiştir. Ayrıca 2007–2008 eğitim- öğretim yılında yürürlüğe girecek olan Yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Programının tebliğler dergisinde sunulan şekliyle incelenmesi yapılmıştır. Bu inceleme çerçevesinde programın amaç ve kapsamı, şu anki programla bir benzerliği ya da farklılıklarının neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. 
GÖRELİM MEVLAM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER!...

Çevrimdışı Tezzede

• Molla
  • *
  • Puan 13
« Yanıtla #13 : Mayıs 09, 2007, 04:45:34 ÖS »
SÖZE NE HACET,İSMİM HERŞEYİ AÇIKLIYOR :D
السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

Çevrimdışı fettah

• Softa
  • *
  • Puan 7
    • E-Posta
« Yanıtla #14 : Mayıs 13, 2007, 03:32:34 ÖS »
    YENİ TEZ KONUSU ALACAK ARKADAŞLARA TAVSİYEM: SAKIN İDEALİST OLMASINLAR. KOLAY BİR ALANDAN KOLAY BİR KONUYU ALIP BİR AN ÖNCE YAPIP TESLİM ETSİNLER.

YOKSA BENİM GİBİ ÖYLE KALAKALIRLAR. ???

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
kuran-i kerimin ilk suresinin ismini kucuk harflerle yaziniz.: