İslamiyât > Erbabına Sorun!!

Banka kredisiyle ev almak

(1/4) > >>

Feyza-Betül:
finans bankasıdan ev için kredi almak ne kadar doğru?
bu şekilde ev alan var mı artıları eksileri ne,
yorumlarınızı bekliyorum

hiakbulut:

Finans bankaları (Kuveyt Türk, Albaraka vs) bankadan farklı olarak işin içine satış akdini sokuyormuş ve işin cevazını böyle alıyormuş.

A BAnk 100 000 lik parayı sana veriyor ve üstüne faiz alıyor.

Fisanslar ise 100 000 lik evi satın alıp sana atıyorum 125 000 liraya satıyor ve bunu taksitle alıyor. Belki alınan para konan far aynıdır fakat işin içinde hile-i şer'iyye var :)

Yine de burada

Müftüler verse de fetvayı
kalbe danış son davayı

beytini hatırlatalım (Hadisin beyte çevrilmiş halidir :))

Elif..:
Diyanetin bu konudaki fetvası var biliyorsunuz... Banka kredisiyle bir defaya mahsuz olmak kaydıyla (eğer eviniz ve arabanız yoksa) ev ve araba almak için kredi alabilirsiniz diyor... Fetva başka takva başka der İmamım Âzam... Bi't-tecrübe sabittir ki , krediye bulaşınca iflah olmuyor aileler... Altını çizeyim , tecrübeyle sabittir ki krediye bulaşılınca iflah olmuyor aileler...

hiakbulut:

Ben tv de Saim Yeprem'i dinlemiştim Din işleri yüksek kurulunda idi malum. Kredi'yle ev almayı, araba almayı zaruret olarak söyleyip ruhsat olur dedi. Ve orta seviye bir ev ve arabaya izin olur dedi. Yani lüks değil ama ucuz da değil??? o nasıl oluyorsa!!!

100 000 e alırsan caiz 80 000 e alırsan değil  :-\

Feyza-Betül:
çok kararsız kaldım kuveyt türkle konuştuk 120 000 kredi alırsak 200 000 geliyor
eşimin önerisi altın alayıp biriktiirip öyle ev almak,kirada oturunca biriktirmekte zor
kiralar çok pahalı 600-700 kiraya verinceye kadar ev almak daha mı mantıklı
birde borcun altına girmeden ev almazsınız diyor büyükler

ne zor iş
 :(

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Yanıtla

Tam sürüme git