Gönderen Konu: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu  (Okunma sayısı 1568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cihan

 • Mümessil
 • *
 • İleti: 1528
 • Puan 148
 • ... İstanbul'un Uyurgezer Kızı ...
  • E-Posta
Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« : Ekim 30, 2009, 08:16:39 ÖS »
Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu 
 
Kitap fuarı mevsimi geldi çattı. Kitap meraklılarının iple çektiği fuar bu yıl da on binlerce ziyaretçiyi ağırlayacak, imza günleri ve konferanslara sahne olacak. Bir haftaya sıkışan yoğun programdan dolayı okurların her yıl sıkıntı çektiği, saatlerini yollara harcadığı fuar için bir gezi kılavuzu hazırladık. İşte fuara nasıl gidilir, ne yenir ne içilir, en verimli nasıl gezilir sorularının cevapları...
 
İstanbul'un kitaplı günleri yarın başlıyor. Kapılarını 28. kez açacak Tüyap Kitap Fuarı, bu yıl da on binlerce kitapseveri bir araya getirecek. İstanbul'un uzak ilçelerinden Beylikdüzü'nde gerçekleşmesine rağmen, bir haftada on binlerce ziyaretçiyi ağırlayan fuar, okurlar için bazen işkenceye dönüşebilir. Öyle ki fuara gidiş zamanını ayarlayamazsanız, saatlerinizi yollarda geçirebilir, fuarı gezeyim derken aç susuz kalabilirsiniz. Geçtiğimiz fuar dönemlerinde yollarda kalanları, çocuğuyla gelip fuar alanında perişan olanları, fuarda çektiği işkenceyi köşelerine taşıyanları görünce biz de fuar başlamadan kitapseverlerin ihtiyacını karşılayacak bir kılavuz hazırlayalım istedik: Kitap Fuarı Gezme Kılavuzu. Bu haberde fuara nasıl gidilir, orada ne yenir ne içilir, yolda kalmamak için ne yapılır gibi sorulara cevap bulacaksınız; bir de yazarların bu konudaki tavsiyelerini.

Fuara gitmeden önce açık olduğu saatleri bilmekte fayda var. Fuar, 31 Ekim'den 7 Kasım'a kadar 11.00-20.00 saatleri arası açık. Fuarın son gününe dikkat, çünkü ziyaretler 19.00'da bitecek.

Kitap Fuarı ne zaman gezilir?

Fuar genellikle hafta sonları, özellikle de son iki gün oldukça yoğun oluyor. Kitaplarla buluşmak isteyenlerin bu işi son hafta sonuna bırakmamaları gerekiyor. Ancak ziyaretinizi son zamanlara bırakmaya mecbur kalırsanız erken ayrılmanız konusunda sizi uyaralım. Yoksa dönüş kâbus haline gelebilir. Ayrıca son günlerde kitapların daha ucuz olacağına dair bir düşünceniz varsa, yanılıyorsunuz. Çünkü son günlerde fazladan bir indirim söz konusu değil.

Kitap fuarına nasıl gidilir?

Özel taşıtlarıyla İstanbul tarafından fuara gelenler E–5 Karayolu'ndan Edirne'ye giderken Gürpınar Kavşağı'na girmeli. Buraya TEM otoyolundan gelenlerin E5-TEM Çorlu, Çerkezköy, Tekirdağ bağlantı yolundan ulaşmaları mümkün. Bunun için Hadımköy kavşağından dönmeleri yeterli. Fuar alanı E-5 kenarında yer alıyor ve burada otopark imkânı da bulunuyor.

Ücretsiz servisler: Taksim AKM önünden ve Bakırköy Deniz Otobüsleri İskelesi otoparkından her gün 10.00 ile 16.00 saatleri arasında yarım saatte bir otobüs kalkıyor. Aynı yere dönüşler ise 20.00'de son.

Beylikdüzü, Büyükçekmece, Beykent'ten fuar alanına 11.00 ile 18.00 saatleri arasında saat başı otobüsler kalkıyor. Eczane-Büyükçekmece ana üst geçitten kalkacak servislerde aynı saatlerde kitapseverleri fuar alanına taşıyacak. Fuara hafta içinde yolcu taşıyacak bir başka ücretsiz servis de Fındıklı'daki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi'nden 10.00 ile 13.00 saatleri arasında çalışacak.

İETT otobüsleri: Bakırköy Özgürlük Meydanı Kaymakamlık önünden 10.30 ile 16.30 arasında otobüsler kalkacak. Bakırköy'e dönüş saati ise 20.00'de bitiyor. Özellikle Anadolu yakasından fuara gelmek isteyenler metrobüsü tercih edebilir. Metrobüsün Avcılar'daki son durağından 10.30-16.30 saatleri arasında fuara otobüsler kalkacak. Ayrıca Yenibosna'dan Büyükçekmece-Çatalca-Silivri otobüsleri de fuar alanına ulaşmak isteyenler için başka bir tercih olabilir.

Fuar nasıl gezilir?

Fuara gelenlerin yaptığı genel bir yanlış var: girişlerdeki yayınevi planını almadan içeri girmek. Alan geniş olduğundan ve yayınevleri konseptlerine göre salonlarda sınıflandırıldığından bu listeye sahip olmanız size zaman kazandırabilir. Krokinin haricinde elinizde olması gereken bir diğer şey ise, etkinliklerin bulunduğu kitapçık. Bu sayede etkinliklere göre zamanınızı ayarlama imkânı da bulabilirsiniz. Yorulduğunuz zaman kendinizi fuarın bahçesine ya da yan salondaki sakin geçen sanat fuarına atabilirsiniz. Fuarın içinde mescit olduğunu da hatırlatalım.
 
Öğretmenlerin dikkatine!

Pazartesi sabahı binlerce öğrencinin fuar kapısında yığıldığını görmek güzel olduğu kadar tehlikeli de bir görüntü. Okulların öğrencileri için organize ettiği fuarı gezdirme programı, genellikle sabah saatlerine alındığı için bu gezintiden öğretmenler de öğrenciler de pek bir şey anlamıyor. Pazartesi sabahı izdiham ihtimali o kalabalıkta kaçınılmaz. O yüzden toplu gezmeler mümkün olduğunca hafta içinde başka zamanlara dağıtılmalı. Fuarda öğrencilerin gereksiz birçok yayına para verdiğine de dikkat çekelim. Bu yüzden öğretmenlerin mümkün olduğunca öğrencilerini yanında tutması ya da onlara rehberlik etmesinde fayda var.

Fuarda ne yenir ne içilir?

Fuar alanının genişliği ve uzaklığı düşünüldüğünde yemekler de sorun oluyor haliyle. Çünkü civarda yemek yenecek çok da uygun mekân yok. Yani fuara tok gitmekte fayda var. Fuarın içindeki kafeteryadan atıştırmalıklarla idare edilebilir. Burayı pahalı bulursanız dışarıdaki simitçi abiler hizmetinize yetişecektir. Maalesef fuar alanında su da pek ucuz sayılmaz. Çay ve kahve bahsine gelince kantinde oturup çay-kahve içerek yorgunluğu atmanın keyfine diyecek yok.--------------------------------------------------------------------------------

Yazarlar, şairler, editörler fuarı nasıl gezer?

Ömer Lekesiz/Eleştirmen: Fuarı gezerken yayınevi değil, kitapları gezerim. Tercihlerim ya da fuarda edinmeyi istediğim kitaplar hangileri ise ona göre gezerim. Bir de fuara kesinlikle en az bir gün ayrılmalı. Önce yayın dünyasında neler oluyor diye gözlemlemeli, sonra kitap almayı düşünmeli. Yetişmem gereken başka bir yer var diye gidildiği zaman hiçbir keyfi kalmaz. Kitap adına neler yapıldığını gözlemlemek için rahat, ferah bir gezme düzeni olmalı. İkinci olarak hangi yayınevinden hangi kitabı alacağım diye düşünmek gerekir.

Faruk Duman/Can Yayınları Editörü: Ben plansız gezmeyi sevenlerdenim. Yayınevlerinin yerleri çok fazla değişmiyor gerçi, ama olan yeniliklerin de benim için sürpriz olması tercihim. Aklıma estiği gün kalkıp giderim. Gezerken de tek başıma olmayı isterim, öylesi benim için daha rahat. Bir haftada 3 öğleden sonramı fuara ayırdığım olur. Yeni yayınlar ve yayınevlerini keşfetmeyi seviyorum fuarda. Yıl içinde göremediğim kitaplar varsa onları görmeye çalışıyorum bir de.

Ali Ayçil/Şair: Fuarda belli yayınevlerine yönelik bir ilgim var. Fuarı gezerken, yayınevlerinin hazırladıkları o yıla mahsus kataloglara dikkat ederim; kataloglar gezinin dibacesi gibidir. İyi hazırlanmış, kataloglardan sırf zevk için çantama yerleştirme âdetim vardır. Çok fazla kitap almam, ama o yıl fuardan alınmış bir ya da birkaç kitabım olur mutlaka. Fuarı gezenlere özel bir tavsiyem yok, sadece kitaplara içtenlikle bakıp dokunsunlar. İşin en zor, mertebesi en yüksek kısmı burası. Sonrasında herkes kendi kitabına yönelecektir zaten!

Cem Erciyes/Radikal Kitap Editörü: Açılışa mutlaka giderim. Benim için fuar bütün kitapların bulunduğu kocaman bir kitapçı gibidir. Büyük yayınevlerinden çok kıyıda köşede kalmış küçük yayınevlerini gezmeye çalışırım. Fuara hafta içi gitmem. Sanılanın aksine hafta içi fuar öğrencilerden dolayı daha kalabalık oluyor. Hafta sonu hem gerçek kitapseverler var fuarda hem de görüşmek istediğimiz yazarlar ve yayınevi yöneticileri. Mutlaka birkaç günümü ayırırım fuara. Uğultudan başı ağrıyanlar için ise fuarın bitişiğindeki sanat fuarını mutlaka gezmelerini tavsiye ederim.

KAYNAK

--------------------------------------------------------------------------------

iştirak edecek arkadaşlar için faydalı ve anlamlı olmasını temenni ederim ...


 
" اللَّهُمَّ انْفَعْنِي بِمَا عَلَّمْتَنِي وَعَلِّمْنِي مَا يَنْفَعُنِي وَزِدْنِي عِلْمًا "

Eilahiyat Sakarya Mümessili
Eilahiyat Sakarya Bölümü Moderatörü

Çevrimdışı hiakbulut

 • Şeyhulislam
 • *****
 • İleti: 4929
 • Puan 507
 • Hi Akbulut!
  • E-Posta
Ynt: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2009, 09:44:49 ÖS »
Yarın açılışa yetişenler için de şarap var :D Her sene açılış Şarapla yapılıyor ve yayınevlerine de dağıtılıyor... Bu adet Ramazan'a gelen bir kaç senede de değişmedi.

Bir zamanlar Tepebaşındaidi fuar ve hep giderdik. İmam Hatipten bakınca görüürdü zaten. Sonra Beylikdüzüne alındı ki şu ana kadar bir kere gittim. Bu sene gitmeyi düşünüyorum :)
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.


Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

Çevrimdışı musluman

 • Müderris
 • *****
 • İleti: 653
 • Puan 126
 • ~ Yanan bir sîne ~
Ynt: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« Yanıtla #2 : Ekim 31, 2009, 03:14:18 ÖS »
selâm..

Fuar, kitâbî aşqa sâhib olanlar açısından kaçırılmaması gereken bir fırsat. İnşaallah yarın biz de faydalanacağız..

selâmetle..
‘Su gibi mütevâzi olup her zamân aşağıya akmak; amma en sert taşları bile oyarak!..’
                  
* * *

انَّ اللَّه أوْحَى إلَيَّ أنْ تَوَاضَعُوا - مسلم

Çevrimdışı cihan

 • Mümessil
 • *
 • İleti: 1528
 • Puan 148
 • ... İstanbul'un Uyurgezer Kızı ...
  • E-Posta
Ynt: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« Yanıtla #3 : Ekim 31, 2009, 06:29:21 ÖS »
kitap fuarı etkinlik takvimi için BUYURUN ...

" اللَّهُمَّ انْفَعْنِي بِمَا عَلَّمْتَنِي وَعَلِّمْنِي مَا يَنْفَعُنِي وَزِدْنِي عِلْمًا "

Eilahiyat Sakarya Mümessili
Eilahiyat Sakarya Bölümü Moderatörü

Çevrimdışı _dem_

 • Molla
 • *
 • İleti: 96
 • Puan 6
 • bu da geçer ya hû...
Ynt: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« Yanıtla #4 : Kasım 04, 2009, 12:58:40 ÖS »
ya yedi kasım son tarih yazmışsınız ama etkinlik takviminde 8 kasım da var... ?

Köpekler de başıboş gezerler, insanların köpeklerden farkı… bir yere bağlı olmaları…
bağlandıktan sonra da köpek gibi bağlı olmaları… sadakatle…
kuyu / rasim özdenören

Çevrimdışı cihan

 • Mümessil
 • *
 • İleti: 1528
 • Puan 148
 • ... İstanbul'un Uyurgezer Kızı ...
  • E-Posta
Ynt: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« Yanıtla #5 : Kasım 04, 2009, 07:38:08 ÖS »
dikkati çekmiş idim,
fuarın pazar günü de devam edeceğini öğrendim

farklı bir bilgisi olan var ise paylaşmasını bekleriz ...
" اللَّهُمَّ انْفَعْنِي بِمَا عَلَّمْتَنِي وَعَلِّمْنِي مَا يَنْفَعُنِي وَزِدْنِي عِلْمًا "

Eilahiyat Sakarya Mümessili
Eilahiyat Sakarya Bölümü Moderatörü

Çevrimdışı hiakbulut

 • Şeyhulislam
 • *****
 • İleti: 4929
 • Puan 507
 • Hi Akbulut!
  • E-Posta
Ynt: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2009, 11:05:15 ÖS »
Pazar kapamnıyor ve 19:00 galiba normal günlerden daha erken
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.


Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

Çevrimdışı cihan

 • Mümessil
 • *
 • İleti: 1528
 • Puan 148
 • ... İstanbul'un Uyurgezer Kızı ...
  • E-Posta
Ynt: İlk kez kültür bakanı olasım geldi!
« Yanıtla #7 : Kasım 07, 2009, 07:44:18 ÖS »
TÜYAP'ta kitap toplayan bir bakan!

Çarşamba günü öğleden sonra TÜYAP Kitap Fuarı'ndaydım. Cıvıl cıvıldı. Kitap fuarı değil sanki 'lunapark'a benziyordu; her yer çocuk kaynıyordu! Belki de hafta içi olduğundandır, ama bu gidişle TÜYAP'ın bir çocuk fuarı olması ihtimali yüksek! Zaten birçok büyük yayınevinin iki hatta üç standı var. Biri çocuk diğeri büyükler için... Neyse mevzumuz bu değil; fuarda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı gördüm. İlk kez kültür bakanı olasım geldi! Niye mi? Günay, her uğradığı 'stant'tan birer-ikişer kitapla uğurlandı. Fuarda kaldığı üç saat içerisinde 100'ün üzerinde kitapçıyı gezdi. Bu vesile ile en az 500 kitabı götürdü! Sadece Yapı Kredi Yayınları'ndan aldığı kitabın parasını ödedi. O da İlhan Berk'in şiir kitabıydı. Diğerlerine para pul vermedi. Gerçi para teklif ettiği çok oldu, ama almadı kitapçılar. "Efendim ne demek hediyemiz olsun! Yine bekleriz, şeref verdiniz" türünden laflar ettiler. Günay da "Çok naziksiniz. ! Geliriz efendim, yine geliriz." diyerek, aldığı kitapları çantasına koydu. Kısa günün kârı 500 kitap... Tabii bu manzarayı uzaktan seyreden bir kitapsever olarak içim gitti! Bakan olmak varmış şu dünyada!

KAYNAK

" اللَّهُمَّ انْفَعْنِي بِمَا عَلَّمْتَنِي وَعَلِّمْنِي مَا يَنْفَعُنِي وَزِدْنِي عِلْمًا "

Eilahiyat Sakarya Mümessili
Eilahiyat Sakarya Bölümü Moderatörü

Çevrimdışı musluman

 • Müderris
 • *****
 • İleti: 653
 • Puan 126
 • ~ Yanan bir sîne ~
Ynt: Kitap Fuarı!..
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2009, 09:47:44 ÖS »
selâm..

Çarşamba günü öğleden sonra TÜYAP Kitap Fuarı'ndaydım.

Faqîr de Pazar günü fuar mahallindeydi..

Cıvıl cıvıldı.

Bu yıl hiç beğenmedim. Çocukların olmasından değil, aksine birtakım yetişkinlerin çokluğundan epey rahatsız oldum!..

selâmetle..
‘Su gibi mütevâzi olup her zamân aşağıya akmak; amma en sert taşları bile oyarak!..’
                  
* * *

انَّ اللَّه أوْحَى إلَيَّ أنْ تَوَاضَعُوا - مسلم

Çevrimdışı kefnun

 • Müderris
 • *****
 • İleti: 4139
 • Puan 321
 • "Acı çekmek ruhun fiyakasıdır" i.özel
  • fabrika ayarlarına geri dön...
  • E-Posta
Ynt: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« Yanıtla #9 : Ağustos 13, 2010, 08:39:15 ÖS »
Fuar Beyazıd'da Başlamış Olmalı
Çarşamba İlan Edilmişti
Açılış İçin
Yok mudur Uğrayan..
Eilahiyat Temsilcisi Olmak İstiyorum

mumessil@eilahiyat.com
iletisim@eilahiyat.com (mail / msn)


(e) Format, Buraya Tıklıyoruz..

Çevrimdışı hiakbulut

 • Şeyhulislam
 • *****
 • İleti: 4929
 • Puan 507
 • Hi Akbulut!
  • E-Posta
Ynt: Kitap Fuarını Gezme Kılavuzu
« Yanıtla #10 : Ağustos 13, 2010, 11:04:55 ÖS »

Bayezid'deki fuar ile bir devir kapanıdı. ;)
Fuar ise 17 Ağustos'ta ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Bir uğrasam tam süper olacak :)
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.


Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
oruc acmaya ne ad verilir? kucuk harflerle yaziniz.: