Gönderen Konu: Enteresan Ramazan Hikayeleri  (Okunma sayısı 5295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • **
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Enteresan Ramazan Hikayeleri
« : Ağustos 23, 2009, 03:14:48 ÖS »

Şimdi ezan mühimdir.
Vakti haber verir. İftar ve imsak vakitleri için kulağımız ezandadır. “Namazda gözü olmayanın da kulağı ezanda olmaz”

Ezanla ilgili iki hikaye vardı başıma gelen.

Daha İmam Hatip te (orta kısım) okuyorum. İftar Vaktine yakın Babam git ezanı oku dedi. Çekiniyorum tabii. İftar vakti millet seni bekliyor yanlış okursan diye. Ya dedim erken okurum filan. Milletin günahına girmeyeyim.
Saatine bak yanlış bile olsa aşağıdaki camiden ses gelince okursun.
Tamam dedim minareye çıktım (o zaman minareden okurduk.)
Vakit geldi.
Bir dk geçti. Ben ses bekliyorum.
İki dk. Geçti benim saatime göre.
Yine ses yok…
Üçüncü dk. Da geçti. Artık dedim, bu kadar da yanlış olmaz. Vakit girmiştir.

“Allahü ekber Allahü ekber”…

Aynı anda, aşağıdaki camiden de ses geldi. Meğer o da beni bekliyormuş  ;D ;D ;D
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.

Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

Çevrimdışı kefnun

• Müderris
  • Puan 321
  • "Acı çekmek ruhun fiyakasıdır" i.özel
    • fabrika ayarlarına geri dön...
    • E-Posta
Ynt: Enteresan Ramazan Hikayeleri
« Yanıtla #1 : Ağustos 23, 2009, 03:28:53 ÖS »
Ei Mizaha Yakışır Bir Konu Daha..
Teşekkürler
+

...
Geçen Sene Bu Zamanlar Yahut Ongün Kadar Sonra Takvim Söyleyip Hudut Çizmeyelim Ramazan Gecelerinden Bir Geceydi..
Biz yine Böyle Eilahiyatta Yoğun Bir Çalışma Halindeyiz 8) Geç Bir Vakitte Annemin Gelip Çağıracağına Güvenerek Yastığa Başımızı Koymuştuk ki..
Davul Sesi :o..
Sanki Evin içinde Mübarek Uzaktan da Hazzetmem ama Yakından Hiç Hoş Değilmiş Sesi..
Ecdat Davulu Uyandırmak için Seçerken Bir Bilene Sormuş Demek ki
Neyse..
Biz o Uyku Haliyle Pencereye Fırlayıp ''Biraz Sessiz Olabilir misiniz?'' Ya da ''Sesiniz Kısabilir misiniz''  :-[ :-\ Manasında Birşeyler Söylemiş Bulunduk, Tabi cümle Bittiğinde Burası Neresi, Ben Kimim, Ya Sabah Tanırsa Diye Korkulara Düştük ama Faydasız! Söz Ağızdan Çıkmıştı..
Meselenin Tek Şükredilecek Tarafı Mahallemizin Davulcusunun Bir Bayan Olması ;) ama Yılların Davulcusu Kesin Tanıyordur Beni Çok Mahçubum :-[
Konuya Dönersek Davulcu Bizim Evin Önünde Davula Dokunmadı 8) O Gece Sokaktan da Ses Gelmedi Uzaklaştıktan Sonra Devam Etti Herhalde..
Geçmiş Zaman Böyle Hatırladığım Bir şeyler Gelmişti Başıma  ::)
Eilahiyat Temsilcisi Olmak İstiyorum

mumessil@eilahiyat.com
iletisim@eilahiyat.com (mail / msn)

(e) Format, Buraya Tıklıyoruz..

Çevrimdışı sedat şener

• Muîd
  • Puan 12
  • محمد بشر لا كالبشر بل هو كاليعقود بين الحجر
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Ağustos 23, 2009, 03:44:35 ÖS »
Güzel bir konu açılmış...

Bende taze taze bir anımı paylaşayım..Dün sahilde bir çay bahçesine gittik ve 2 çay isteyip içmedik..maksadımız sıcakta oturacak bir yer aramaktı ve öyle bişi içmeden oturmakta olmazdı..

Güzel anılar hatırlandığında yüzde tebebssüm oluşturur.....
YA BAKİ ENTEL BAKİ...

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • **
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Ağustos 23, 2009, 03:46:11 ÖS »
Davulcu afallamıştır mutlaka! Yüzünü görmek isterdim. JKadın olması da ayrı bir enteresan.
Davulcuar da başka dert bizim çocukluğumuzda mani söyleye söyleye güzelce çalarlardı.
Şimdi Stad amigoları gibi...

Hikaye 2:
Yer: yine Esenler Mimar Sİnan Camii...
Saat: İftar Vakti
Olay: Ezan Okuma :D (Sıcağı sıcağına, reality show tarzı bir giriş oldu.)

Biliyorsunuz millet oruç açmak için mutlaka ezanı bekler. Ezan duyulmazsa oruç açılmaz gibi bir fikr var. Hatta aşağı mahallenin eazanı başlasa da , tvler bangır bangır bağırsa da, Tuzla İstanbul'dan 2 dk. önce de olsa, o mahallenin imamı/müezzini "Allahü Ekeber" diye seslenmedikçe oruç açmak caiz olmaz.

(Ayrıca oruç tutmayan teravih de kılamaz halk nezdinde :D)

Neyse efendim, iftar vakti gelmiş bizim müezzin neye dalmışsa ezanı 3 dk kadar geciktirdi. Ben de Cami bahçesindeyim. Babam Galiba hastaydı ve evdeydi. Namazı ben kıldıracağım. ezanı bekliyorum.

Dakikalar geçiyor müezzin de ses yok. illa ki tvlerde ezan okundu.
En sonunda biri dayanamadı.

Üzeinde atletle çıktı cama ve:

"Hadi, Hocaaaaaaaa!!! Oku şunu seni bekliyouz"
diye bağırdı ve tabii müezzin de başladı ezana  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Hayatımda bu kadar komik iftar gömedimdi :D

Çevrimdışı sedat şener

• Muîd
  • Puan 12
  • محمد بشر لا كالبشر بل هو كاليعقود بين الحجر
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Ağustos 23, 2009, 03:56:25 ÖS »
 :)

Ya ramazan ayı gerçekten çok hikmetli bir ay..neye baksam ve za bir tefekkür etsem hayretler içinde kalıyom...

Bir sürü hikmetlerden ezanla ilgili aklıma düşen:..Başka aylarda ezan okunsa kimse farkına varmaz ezanın.duysada kulak asmaz..Ama Ramazanda bütün kulaklar onda özlemle beklenir semaya o ses yükselsin diye..Ey Ramazan sen bizi bu ayda kazandırdıklarını diğer aylardada amel edenlerden eyle...
YA BAKİ ENTEL BAKİ...

Çevrimdışı nevasyam

• Muîd
  • Puan 11
  • Yarabb ölümü gaibten beklediğimz en hayrlı şey kıl
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Ağustos 23, 2009, 07:18:50 ÖS »
Davulcu afallamıştır mutlaka! Yüzünü görmek isterdim. JKadın olması da ayrı bir enteresan.
Davulcuar da başka dert bizim çocukluğumuzda mani söyleye söyleye güzelce çalarlardı.
Şimdi Stad amigoları gibi...

Hikaye 2:
Yer: yine Esenler Mimar Sİnan Camii...
Saat: İftar Vakti
Olay: Ezan Okuma :D (Sıcağı sıcağına, reality show tarzı bir giriş oldu.)

Biliyorsunuz millet oruç açmak için mutlaka ezanı bekler. Ezan duyulmazsa oruç açılmaz gibi bir fikr var. Hatta aşağı mahallenin eazanı başlasa da , tvler bangır bangır bağırsa da, Tuzla İstanbul'dan 2 dk. önce de olsa, o mahallenin imamı/müezzini "Allahü Ekeber" diye seslenmedikçe oruç açmak caiz olmaz.

(Ayrıca oruç tutmayan teravih de kılamaz halk nezdinde :D)

Neyse efendim, iftar vakti gelmiş bizim müezzin neye dalmışsa ezanı 3 dk kadar geciktirdi. Ben de Cami bahçesindeyim. Babam Galiba hastaydı ve evdeydi. Namazı ben kıldıracağım. ezanı bekliyorum.

Dakikalar geçiyor müezzin de ses yok. illa ki tvlerde ezan okundu.
En sonunda biri dayanamadı.

Üzeinde atletle çıktı cama ve:

"Hadi, Hocaaaaaaaa!!! Oku şunu seni bekliyouz"
diye bağırdı ve tabii müezzin de başladı ezana  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Hayatımda bu kadar komik iftar gömedimdi :D

;D ;D ;D
gül gül dedi bülbül güle, gül gülmedi gitti
bülbül güle gül bülbüle yar olmadı gitti...

Çevrimdışı KITMİR

• Müfîd
  • Puan 27
  • Sürgün yüreğim~~
« Yanıtla #6 : Ağustos 23, 2009, 10:57:06 ÖS »
Ben de bir Ramazan gecesi.... :)
Yakınlarımızda askeriye var. bir Ramazan gecesi sahura kalktığımızda uykudan, gelen davul sesini, gece askerlerin bando takımının sesi sanmıştım :-\ Ramazan davulcusu olduğunu farketmem biraz zaman aldı ama, işte... :-[  :P
 ;D ;D
YA RABB! Ne azabına dayanacak halim, Ne de rahmetinden mahrum kalmaya mecalim yoktur... Vefasızlık edip senden uzak kalsamda, halim sensiz edemeyeceğini haykırmaktadır. Vefasızlığım nisbetinde değil, ihtiyacım nisbetinde lütfuna talibim..."HZ.ÖMER(R.A)

Çevrimdışı tabya

• Kadı
  • *
  • Puan 116
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Ağustos 23, 2009, 11:35:34 ÖS »
İçinde "enteresan" ifadesi geçen bir cümle olur da, orada rizeli olmaz mı? ;)

Efendim ramazanlardan birinde rize ilinde imam efendilerden biri, akşam ezanını bir kaç dk erken okur...İftara davetlidir de,yetişmek için! ;D Tabi ezanla birlikte oruçlarını açan bir sürü insan, durumlarının ne olacağını müftü efendiye sorarlar. Müftü efendi de, tüm rizelilerin bir gün kaza orucu tutacağına dair fetva verir. Bunun üzerine Almanya'da yaşayan rizeli bir vatandaş müftülüğe telefon açıp: "Ben de rizeliyim, ben de mi kaza tutacağım?" diye sorar... :D :D :D ;D ;D

bu olay haberlere de çıkmıştı hatırlayabilirsiniz belki :D

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • **
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Ağustos 23, 2009, 11:40:38 ÖS »
İçinde "enteresan" ifadesi geçen bir cümle olur da, orada rizeli olmaz mı? ;)

Efendim ramazanlardan birinde rize ilinde imam efendilerden biri, akşam ezanını bir kaç dk erken okur...İftara davetlidir de,yetişmek için! ;D Tabi ezanla birlikte oruçlarını açan bir sürü insan, durumlarının ne olacağını müftü efendiye sorarlar. Müftü efendi de, tüm rizelilerin bir gün kaza orucu tutacağına dair fetva verir. Bunun üzerine Almanya'da yaşayan rizeli bir vatandaş müftülüğe telefon açıp: "Ben de rizeliyim, ben de mi kaza tutacağım?" diye sorar... :D :D :D ;D ;D

bu olay haberlere de çıkmıştı hatırlayabilirsiniz belki :D

Bu haber süperdi...
O zaman çok gülmüştük.
Galiba yine rizedeydi müezzin mikrofonu açmış da, arkada kendi kendine ezan talimi yapıyor. ses tabii hoporlörlerden çıkmış. 
Farkedince müezzin "aman bozmayın orucunu" dese de millet çoktan bozmuşmuş.  ;D ;D ;D

--Bir de geçen cemaatten anlattılar. Kadının biri M. Karataş'a sormuş:

Bu şimdi kaynana ve kaynatasına sahurhazırlıyormuş ama hep geç kalktığı için evvela saatleri geri alıp onları öyle kaldırıryor, imsak kesildikten sonra yediriyor ve yatırıyormuş. Sonra tekrar saatleri ileri alıyrmuş.

Tabii büyükler ölüş. Bu da vicdan azabı çekiyormuş  ;D ;D ;D ;D

gulumse

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ağustos 24, 2009, 10:39:13 ÖÖ »
....

:D
büyükannem iki... :D
vakit girdi...hocanın eli kulağındadır, hadi aç... desekte fayda etmez.
İllaki bize yakın cami hangisi ise ordaki ezanı bekler ,son noktaya kadar.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • **
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Ağustos 24, 2009, 11:50:26 ÖÖ »

Bir de sabırsızlıkla beklenen iftar vakitleri vardır. Bizim çocuklğumuz kışa geldiği için oruç tutmaya erken başladık. (Bugünün çocukları bu uzun günleri tutmaya biraz daha geç başlayacaktır.)
9 yaşındaydım ilk oruç tuttuğumda ve bir Negro almıştım. O cebimdeyken vakit gemek bilmemişti. ;D ;D ;D

İlkokulda bir arkadaşımız vardı. Sınıfta çoğu kimse oruç tutarken (hergün değil tabii, en azından başta ortada sonda tutardık) bu eleman hiç tutmazdı. Bizim sokakta otururdu. Hoca oğlu olduğum için saygısı da vardı bana. Bu eleman gider kantinden bisküvi, çubuk vs alır, yer, biz rastlayıp;
"İlyas! ne yapıyorsun" deyince de;

"Aaaaa, unutmuşum. Orucum bozulmadı derdi...

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • **
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Ağustos 24, 2009, 11:24:13 ÖS »

Gün geçmiyor ki bir enteresanlık yaşanmasın :D

Şİmdi, cemaat ilk defa 2 de bir selam veren bir imam görmüş. Devamlı mırın kırın var :D Bugün ben de onlara inat ;D ;D ;D teravihi 23 rekat yaptım.

İşin ilginci namazdan önce vaazda, imam rekat sayısında tereddüde düşerse şöyle olur filan diye de anlatmıştım. Allah'ın işine bak yarım saat geçmedi aradan bir bölümde 3 rekat kıldık.
Tabii millet de güzelce uyaramadı. O kısmı tekrar ettik  ;D ;D ;D
Şimdi derler, hoca inadına yaptı. İşin garibi vitirde de 3. rekatta kunut tekbirinde rükua eğilmem mi?  ;D ;D ;D Aynı gün iki hata! Yahu  namazda aklımda başka bir şey de yoktu...

Çevrimdışı sehernur

• Kadı
  • *
  • Puan 48
« Yanıtla #13 : Ağustos 24, 2009, 11:26:49 ÖS »
tebrik ederim hocam tarihe geçeceksini :)
sükut değil...içimde bir MERYEM ağlıyor.

Din Eğitimi Bölüm Moderatörü

gulumse

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 25, 2009, 08:14:19 ÖÖ »

Gün geçmiyor ki bir enteresanlık yaşanmasın :D

Şİmdi, cemaat ilk defa 2 de bir selam veren bir imam görmüş. Devamlı mırın kırın var :D Bugün ben de onlara inat ;D ;D ;D teravihi 23 rekat yaptım.

İşin ilginci namazdan önce vaazda, imam rekat sayısında tereddüde düşerse şöyle olur filan diye de anlatmıştım. Allah'ın işine bak yarım saat geçmedi aradan bir bölümde 3 rekat kıldık.
Tabii millet de güzelce uyaramadı. O kısmı tekrar ettik  ;D ;D ;D
Şimdi derler, hoca inadına yaptı. İşin garibi vitirde de 3. rekatta kunut tekbirinde rükua eğilmem mi?  ;D ;D ;D Aynı gün iki hata! Yahu  namazda aklımda başka bir şey de yoktu...

Cemaatin ayaklanmasına az kalmış. :D :D :D

Dedik Ramazan…Bir de hafta sonu olunca,bir hava alalım,gezelim dedik.
İftara sayılı saatlere çok var.
Toplaştık gittik/ağaçların bol olduğu dağlara…
Kitabımızı da aldık yanımıza…
Farklı gün katalım dedik günümüze.
Birde evde ufaklıklar olunca mümkünü yok, peşinden gelecektir.Boy boy :D
Durmazlar yerlerinde…
Açıktık açıktık… diyince eve götürme teklifini yapsam da gitmeyi reddettiler.
Onların düşüncesine göre ;Onlar giderlerse,biz başka bir yere yemeğe gidecekmişiz . :D :D :D :o
Yaf orucuz nasıl yemek yiyelim ??? desek de fayda etmedi.
Ayrılmadılar.

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
hicri takvimin ilk ayi hangisidir: