Gönderen Konu: İmamın Haftalık İzni  (Okunma sayısı 3042 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
İmamın Haftalık İzni
« : Temmuz 19, 2009, 12:47:16 ÖÖ »

Kandil, Ramazan, Bayram, Yaz demeden çalışan; cemaatine bir şeyler vermeye çalışan imama  "Devlet Baba" tarafından verilen tek günlük dinlenme zamanı... 

İmamın hiç işi gücü olmaz, hiç dostu akrabası yokmuş gittiğinde cemaatin homurtularına sebeb olan, müftülüklerce zorluk çıkarılan gün...
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.

Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

Çevrimdışı kerem misali

• Kadı
  • *
  • Puan 76
  • demokrat değilim!
Ynt: İmamın Haftalık İzni
« Yanıtla #1 : Temmuz 19, 2009, 01:30:46 ÖÖ »
cemaatin sadece "öğle" vaktini kapsayan sandığı sözde izin..

her ne kadar yasal teminat altına alınsa da müftünün iki dudağı arasına sıkıştırılmış zaman aralığı..
köyde en çetin cevizleri bana veren çocuklar;
burda pamuk şekeriyle dişlerimin kırıldığını bilmiyorlar...

Çevrimdışı Bî KeM û KeyF

• Eski Adam
  • Müderris
  • Puan 144
  • Gayrınicel gayrınitel...
« Yanıtla #2 : Temmuz 21, 2009, 06:09:16 ÖS »
Haftada bir gün olabilen, fakat cemaatin gözünde aylar tutan, hatta kiminin idrak alanına "hoca bir gün var bir gün yok" şeklinde yansıyan, oysa daha bir gün öncesinden hocanın kalbinin kıpır kıpır olmasına sebebiyet veren, "Kuşlaaaaaar, sizin kadar hür olmaktır hayalim" şeklinde bağırtılara da vesile olmakla birlikte öncesinde "ulan cenaze menaze çıkmasa da izinden olmasak" gibi tedirginliklere yol açan kutsal gün...
lâ zamânî, lâ mekânî

Çevrimdışı vaveyla_

• Talib
  • *
  • Puan 2
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Temmuz 21, 2009, 11:57:46 ÖS »
İmamın izni mi olurmus derken kastedilen gün... 

( İmamın izni olmaz Çünkü imam insan üstü bi varlıktır... Ne bir ihtiyacı vardır ne de isteği...
 Daha sonra müftülük vardır aman bana problem yaratma diyen, tırsak adamlardan oluşmuş...

( İmam: Devletin köylerde kalan son memuru / kıymetini bil cemaat   :D  )
Her kışın sonu bahardır...

gulumse

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 17, 2009, 03:19:39 ÖS »
Haftanın her hangi bir gününe denk gelen...
Bazı zamanlar o bir gün, iki-üç gün olarak uzatıla bilen,çok amaclı dinlenme süresi.

Çevrimdışı gülimser

• Kadı
  • *
  • Puan 12
« Yanıtla #5 : Ekim 17, 2009, 01:19:12 ÖS »
her camiye çift imam atanmadığı müddetçe imamın hakikaten izni yoktur cemaat olarak imamsız camiye neden gidilirki sonuçta imam imam olurken bu şartları kabul ederek oluyor sanki taş taşıyor ibadet yaparken para kazanıyor bayramda cumada olmayacaksa diğer günlerde zahmet edip gelmesin devlet ona tatil yapması için para ödemiyor bi vaaz hazırlamak zoruna gidiyorsa bence hiç orda imamım demesin

ei sözlük tartışma yeri değildir. Söyleyeceklerimiz sözlük formatına göre yazılmalıdır.
ei sözlük için bakınız
İnsanların en hayırlısı, insanlara en faydalı olandır.

Gündem ve Güne Düşen Notlar Bölüm Yöneticisi

Çevrimdışı safahathan

• Kadı
  • *
  • Puan 57
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : Ekim 17, 2009, 01:51:43 ÖS »
her camiye çift imam atanmadığı müddetçe imamın hakikaten izni yoktur cemaat olarak imamsız camiye neden gidilirki sonuçta imam imam olurken bu şartları kabul ederek oluyor sanki taş taşıyor ibadet yaparken para kazanıyor bayramda cumada olmayacaksa diğer günlerde zahmet edip gelmesin devlet ona tatil yapması için para ödemiyor bi vaaz hazırlamak zoruna gidiyorsa bence hiç orda imamım demesin

sayın gülimser:
 Sizler görevli iseniz "hızlı giden atın ..." atasözünü
 Görevli değilseniz "Bekara karı boşamak ..." atasözünü hatırlatırım.
 ...

ei sözlük tartışma yeri değildir. Söyleyeceklerimiz sözlük formatına göre yazılmalıdır.
ei sözlük için bakınız

Çevrimdışı gülimser

• Kadı
  • *
  • Puan 12
« Yanıtla #7 : Ekim 17, 2009, 04:21:36 ÖS »
bayram cuma gibi özel günlerde imam olmalıdır çoğu insan bayramdan bayrama gidiyor camiye bakıyor imamı yok imam yerine biri çıkmış belki imama vekil olan adamla konuşmuyor kılacağı namazı bırakıp gidebilir ya da cemaat başka bir camiye gidebilir sonuçta cami ve imam bir bütündür dinlenmek imamında hakkı ama iş sorumluluğuda önemli bayramda camiye giden insan hoş bir vaaz dinlemek ister güzel bi hutbe olsun ister imamın yerine başkası geçip imamlık yapacaksa neden diyanet camiye imam veriyor bir sene içinde başka tatil günü mü yok birinci gün gitmede ikinci gün git ne sakıncası var imam değiliz ama fazlası ilede var tanıdığımız bayada rahatlar bu benim görüşüm herkesin görüşünede sayglıyız

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Ekim 17, 2009, 05:20:01 ÖS »
Bilmediğiniz belli,
Ramazan, cuma ve bayramlarda izin yoktur.
Kandillerde de haftalık izinler kalkar bir gün öncesi veya bir gün sonrası haftalık izin kullanılır. Yaz Kursalarında hafta içi ders günleri izin kullanılmaz.
vs vs vs

Şimdi hala haftada bir imamın bir yere gitmesi cemaatin gözüne batıyor.
Adam o gün tek öğle namazına gelmiştir ve imam da müftlüktedir ya da işi vardır gitmiştir. Adama göre imam bütün gün yoktur.

Kendimden söyleyeyim. Bir hastalığım çıktı ve bir kaç gün hastanelerde süründüm. o günler sadece öğle ve ikinci namazlarını birine bıraktım. sevkli olmama rağmen.
Gelen tepki:

Hoca sen kaç gündür nerelerde geziyorsun!

oldu.

Neyse konudan saptık.
Bu sadece konuun ciddiyetini belirtmek içindi.
Ei sözlük formatı izin vermiyor.
Bu mesajlar bir süre sonra silinecektir.

vay be kendimi bile uyarıyorum helal olsun bana  ;)
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.

Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

Çevrimdışı gülimser

• Kadı
  • *
  • Puan 12
« Yanıtla #9 : Ekim 17, 2009, 07:07:39 ÖS »
beyaz bayrak  :) iyi tatiller

Çevrimdışı Büyük Doğu

• Müfîd
  • Puan 43
  • Halkın değil Hakk'ın hakimiyeti...
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Aralık 29, 2009, 10:19:10 ÖS »
  Teşkilat kanunundan dahi mahrum (başbakan çıkarıyormuş deyu kuşlar haber getiriyor bilmem doğru mudur) gariban yurdum imamına, haftanın naçiz bir gününü hibe etme ameliyesidir...
  Hiç bir iş yapmıyor gibi görünen, fakat mühim bir iş yapan (işine ehemmiyet vermeyenler sakın alınmasın) imam taifesinin, haftalık izin, mesai saati, o derdi şu derdi için greve gitmesine de sebep olan hadise (bu grev sebebi miydi???)...
  Her halükarda, [yıllar evvel diyanet teşkilatında vazife alacak iken, (şükür ki) direkten dönen birisi olarak] imamın insan üstü bir vazifeyi kabul ettiğinin farkında olması gerekir derim, böyle bilir böyle söylerim efendim... 
"...Halka değil Hakk'a inanan... Meclisinin duvarında "HAKİMİYYET HAKKINDIR" düsturuna hasret çeken, gerçek adaleti bu inanışta ve halis hürriyyeti Hakk'a kölelikte bulan bir gençlik..."

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
kuran-i kerimin ilk suresinin ismini kucuk harflerle yaziniz.: