• İşte KPSS'nin en başarılı ilahiyat fakültesi

  İşte KPSS'nin en başarılı ilahiyat fakültesi

 • Bu ilahiyat fakültesi 2 yılda 20 kitap yayınladı

  Bu ilahiyat fakültesi 2 yılda 20 kitap yayınladı

 • Gözü kapalı herkes ilahiyat okuyacak

  Gözü kapalı herkes ilahiyat okuyacak

 • İlahiyat fakültelerine dekan atamaları

  İlahiyat fakültelerine dekan atamaları

 • Hastanelerde manevi rehberlik dönemi

  Hastanelerde manevi rehberlik dönemi

 • Saldırılar İslam'ın temiz imajına yapılmıştır

  Saldırılar İslam'ın temiz imajına yapılmıştır

 • Profesörlükten yardımcı doçentliğe düşüren intihal

  Profesörlükten yardımcı doçentliğe düşüren intihal

İşte KPSS'nin en başarılı ilahiyat fakültesi

İşte KPSS'nin en başarılı ilahiyat fakültesi ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS Lisans Sınavı verilerine göre üniversite sıralamalarında en başarılı ilahiyat fakülteleri aşağıda yer almıştır. DEVAMINI OKU..

Bu ilahiyat fakültesi 2 yılda 20 kitap yayınladı

Bu ilahiyat fakültesi 2 yılda 20 kitap yayınladı İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim elemanları, 8’i 2013, 12’si 2014 yılında olmak üzere son iki yıl içinde toplam 20 Kitap yayınladılar. DEVAMINI OKU..

Gözü kapalı herkes ilahiyat okuyacak

Gözü kapalı herkes ilahiyat okuyacak Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak, Antalya’da katıldığı ‘Yeni Türkiye’ konulu konferansta, "Gözü kapalı hepiniz ilahiyat okuyacaksınız ki paralelcilerin peşine, bulduğunuz şeyhin peşine takılmayasınız" dedi. DEVAMINI OKU..

İlahiyat fakültelerine dekan atamaları

İlahiyat fakültelerine dekan atamaları Yükseköğretim Genel Kurulu 21  Ocak'ta gerçekleştirilen yılın ilk toplantısında çeşitli komisyonlarca hazırlanan  raporların yanı sıra bazı üniversitelere rektör ve dekan atamalarını görüştü.  DEVAMINI OKU..

Hastanelerde manevi rehberlik dönemi

Hastanelerde manevi rehberlik dönemi Hastanelerde hasta ve yakınlarına manevi destek verilmesi konusunda pilot bir çalışma yapan Ulus Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Birimi Başkanı Doç. Dr. Ayla Kabalak, manevi destek alan hastaların tedaviye cevaplarının arttığını, DEVAMINI OKU..

Saldırılar İslam'ın temiz imajına yapılmıştır

Saldırılar İslam'ın temiz imajına yapılmıştır Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Sözcüsü Prof. Dr. Yaman, "Paris'teki dergi ve market saldırıları her şeyden çok İslam'ın temiz imajına yapılmıştır" dedi. DEVAMINI OKU..

Profesörlükten yardımcı doçentliğe düşüren intihal

Profesörlükten yardımcı doçentliğe düşüren intihal Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Mazlum Uyar'ın doçentlik tezini "intihal" gerekçesiyle iptal etti. DEVAMINI OKU..
Previous
Next

Hamd ve senaların hepsini Allah’a, salat ve selamların hepsini de Sana takdim ediyorum Ya Resulellah!

Bir  güneş gibi doğdun karanlık dünyamıza. Bir yağmur gibi indin kuruyan toprağımıza. Bir pusula oldun, yolunu ve yönünü kaybetmişlere. Bir ölçü oldun, ölçüsüzlere. Bir denge oldun, dengesiz hayat sürenlere. Bir avukat oldun; çaresizlere, mağdurlara, mazlumlara. Bir imam oldun, mü’minlere. Bir hatip oldun, tüm insanlığa. Bir komutan oldun; düzensiz, başıboş ordulara. Şefkatli bir baba oldun insanlık ailesine. Sevgili bir dede oldun Hasan-Hüseyin torunlarına. Vefalı, sadık bir eş oldun Hatice’ne, Ayşe’ne. Sevgili bir baba oldun Fatma’na, Rukıye’ne, Kasım’ına, İbrahim’ine. Başlarını okşadın, saçlarını kokladın onların. Gülücüklerle karşıladın hep onları, öpücükler kondurdun onların ve torunlarının yanaklarına. Şefkatli bir öğretmen, bir eğitmen oldun;  her yerde ve her zaman herkesi eğittin; yaşına, başına, makamına ve rütbesine, cinsiyetine ve milliyetine bakmadan. Senin öğrencilerin arasında yediden yetmişe herkes vardı. Hiç kimse yanmasın ve cehenneme düşmesin diye makas gibi açtın kollarını, bu cadde çıkmaz sokak, dedin. Bu uğurda dayanılmaz eza ve cefalara göğüs gerdin. Tükürük savuranlara, taş atanlara, yollarına diken serenlere sen hep gül attın. Çünkü sen âlemlere rahmettin. Bu yüzden Rahmeti Sonsuz, Seni, kendi isimleriyle andı. Benim Habibim Raûf’dur, Rahîm’dir; dedi, çok şefkatli ve çok merhametlidir, buyurdu.

 

Bir gün Ömer’e: “Beni kendinizden çok sevmedikçe mü’min olamazsınız.” Buyurdun. Ömer buna yürekten katıldı. Çünkü Allah Senin bize nefislerimizden daha evla, daha yakın, daha önemli olduğunu söylemişti. Çünkü Ömer, FARUK oluşunu Sana borçluydu. Alem var oluşunu Sana borçluydu, ümmet Seninle cennetin yolunu buldu, iki cihanın mutluluğuna kavuştu. Bu sırrı anlayan herkes gibi Akif: “Dünya neye sahipse onun vergisidir hep/ Medyun Ona cemiyeti, medyun Ona ferdi.” Dedi ve herkesin Sana borçlu olduğunu ilan etti.  

 

Hiç kimsenin meşru’ arzusuna yok demedin, çünkü sen insanoğlunun en cömerdi idin. İnsanlara öğlesine yanılmaz ve yanıltmaz bilgiler verdin, öylesine muhteşem gerçeklerle onları baş başa bıraktın ve öğlesine mükemmel bir eğitim verdin ki, Senin yetiştirdiğin insanlar medeni milletlere reis ve üstad oldu. Sen bir toplum mühendisi idin. Allah, Seni adil bir hakem ve hâkim, yumuşak dilli ve hikmetli bir uyarıcı, bir müjdeci olarak göndermişti. Sen, üstünlerin hukukunu kaldırdın. Onun yerine hukukun üstünlüğü ilkesini getirdin. Hak ve adalet, haya ve edep, doğruluk ve samimiyet, ilim ve marifet Senin sisteminin can damarı, beyni ve omurgası oldu.

 

Seni görenler Sana doymadı, Seni göremeyenler de Senin hasretinle yandı. Kâinatın yıkılışı karşısında tüyleri ürpermeyecek kadar yiğit olan Ömer, Senin vefat haberin karşısında yıkılıverdi. Kendine gelince kılıcını çekti, çıldırmışçasına: “Kim Muhammed öldü derse başını vururum.” Diyordu. Diyordu amma elinden de bir şey gelmiyordu. Ömer ağlıyordu, Ebubekir ağlıyordu, ashap ağlıyordu, yer ve gök ağlıyordu.

 

Vahyi aldığın ilk günlerde sevgili eşin Hatice validemiz Seni alıp gözleri görmeyen yaşlı amcası Varaka’ya götürmüştü. Başından geçenleri dinleyen Varaka: “Sen ahir zaman peygamberisin, halkı yeni dine davet edeceğin günlerde genç olsaydım, kavmin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olsaydım da sana yardım etseydim.” demiş, ah çekip inlemişti.

Bismark’a, Goethe’ye, Bernard Shaw’a, Lamartin’e, Mevlânâ’ya, Yunus’a ve Seni görmeyen bütün bir insanlığa: “Ahhh!..” dedirten Senin sevdan ve Senin hasretindi. Herkes Seni soruyor ve Seni arıyordu. Yunus’a: “Arayı arayı bulsam izini/ İzinin tozuna sürsem yüzümü/ Hak nasip eylese görsem yüzünü/ Ya Muhammed canım arzular Seni,” dedirten Senin hasretindi. Mevlânâ’ya: “ Seçilmiş Muhammedin yolunun toprağıyım,”dedirten, Senin hasretindi. Habeşistan kıralı Necaşi’ye: “Bu saltanata bedel keşke Hz. Muhammed’in hizmetkârı olsaydım, dedirten, Senin hasretindi. Senin için göz yaşı döken Füzûlî’ye: “Arızın yâdıyla nemnak olsa müjganım nola/ Zayi olmaz gül temennasıyla vermek hâre su.” Yani gül yanağının hasretiyle ağlasam da kirpiklerim ıslansa ne iyi olur. Çünkü gül elde etmek temennisiyle dikenlere su vermek kayıp sayılmaz, dedirten, Senin hasretndi.Bernard Shaw’a. “Ben inanıyorum ki, Muhammed’in benzeri yani Onun ahlâk ve karekterinde bir adam şimdiki dünyaya reis olsa, hükmetse bu yeni âlemin sorunlarını çözer, bu karmakarışık dünyada genel barışı ve mutluluğu sağlar.” Dedirten, Senin hasretindi...Şu mısralar kimin için söylenmiş bilmem ama, Senin için söylenseydi israf olmazdı, söyleyenin de kurtuluşuna vesile olurdu: “Sana öyle hasretim ki bir çabam yok bir çabam yok varam diye/ Yandım amma susuzluktan içmiyorum içmiyorum haram diye.

 

Kimse Sende kusur bulamadı. Düşmanların bile Sana inanmadıkları halde Sana hayrandılar. Çünkü Seni Allah terbiye etmişti. Yüce Allah, “Şüphesiz Sen saygın bir ahlâk üzere bulunmaktasın” “ Onun önüne geçmeyiniz,” “ Peygamberin yanında yüksek sesle konuşmayınız,” “ Ona itaat eden Allah’a itaat etmiş olur,” “ Beni seviyorsanız Ona uyun” gibi âyetleriyle Kendi katında Senin hatırının ne kadar üstün olduğunu ortaya koyarak insanların dikkatini çekiyordu.

 

Sen ahirete irtihal edeli 1423 sene oldu. Ama sevdan gönüllerimizde hâlâ taptaze ve dipdiri duruyor. Günde beş vakit adın, Allah’ın adıyla beraber okunuyor. 1423 senedir dünyanın gündemi Sensin. 1423 senedir ilim adamları, fikir adamları Seni konuşuyor, Seni inceliyor, Sana olan hayranlıklarını ve sevdalarını dile getiriyorlar. Çünkü Sen:

Güzellerin en güzeli, faziletlilerin en faziletlisi, şereflilerin en şereflisi, nurluların en nurlusu, büyüklerin en büyüğü, cömertlerin en cömerdi, sesçe en yükseği, vasıfça en parlağı, zikir ve fikir bakımından en mükemmeli, şükür ve ibadet bakımından en muhteşemi, sîret ve sûret bakımından en güzeli idin. Sen, yerde ve gökte övülen Efendiler Efendisi  MUHAMMED’din. Allah ahlâkının yere aksetmiş ve Allah sevgisinin Muhammedleşmiş  şekli idin. Alemin varoluş sebebi sendin. Sen, cismin itibariyle en sondun ama ruhun itibariyle en önceydin.

 

Allah, kendisine layık ibadetin en büyüğünü Sende gördü. İsimlerinin tecellilerini en iyi Sende seyretti. En tatlı niyazı Senden işitti. En derin tefekkürü, en derin haşyeti, en kudsî muhabbeti, en geniş merhameti, en büyük marifeti, Sende buldu. Onun için Seni  hem en yakını, hem de Alemlere rahmet seçti. Demek Seni böylesine ihtişamlı ve şanlı kılan; Senin ihtişamlı zikrin, Kâinat çapında şükrün, derin mârifetin, coşkun aşkın ve kara sevdan, fevkalade takvan ve ibadetin idi. Bu vadide Seni geçen olmadı. Onun için büyüklükte de Seni kimse geçemedi. Ne insan, ne peygamber, ne de mukarreb bir melek...

 

Ey şanlı ve Kur’an’lı bülbülümüz! Sana layık olamadık, bıraktığın mirasa sahip çıkamadık, emanetlerine sadık kalamadık, ahlâkını ve yaşama biçimini örnek alamadık. Seni ve getirdiğin Kur’an’ı hakkıyla okuyamadık. Geriledik, sefil olduk. Kala kala elimizde bir bükük boyun, bir kara yüz, bir de pişmanlık dolu işte bu itiraflar. Kıtmirin olarak kapında bekliyoruz. Seni sevenlerden birinin. “Mücrimim gerçi Muhammed Mustafa hayranıyım.” Dediği gibi ben de diyorum: Suçluyum ama Seni seviyorum ya Resûlellah! O alemi kuşatan rahmetinle bir kere daha bize elini uzat. Bizi tut, kaldır Ya Resûlellah!  Senin mübarek elinle Mekke’yi müşriklerden, Kâbe’yi de putlardan temizleyen Allah’a bir kere daha ellerini kaldır ey Allah’ın Resulü. Kaldır da Yüce Allah, İslâm âlemini sana layık eylesin, emanetlerine emin kılsın, ahlâkını ve yaşama biçimini örnek almaya muvaffak eylesin.İçimizden dokuz yaşında dokuz lisan bilen, 21 yaşında çağ açıp çağ kapayan Fatihler, Yavuzlar, Akşemseddinler ve Eussuudlar çıksın. Ülkemizi ve milletimizi tekrar kaybettiğimiz zirvelere kavuştursun.

 Sana kâinatın zerreleri sayısınca salat ve selam olsun.

 

“Ey kupkuru çölleri cennete çeviren gül/ Gel o bayıltan renklerinle gönlüme dökül

Vaktidir, ağlayan gözlerimin içine gül/ Ey kupkuru çölleri cennetlere çeviren gül.

 

Dr. Vehbi KARAKAŞ

Sakarya Ün. İlahiyat Fakültesi

Yorumlar   

 
+1 #2 Guest 12-02-2009 10:25
hocam kitabın 05;zı hafızl 5;k yapan bir grup arkadaş olarak okuduk ve çok beğendik. Rabbim razı olsun...size ulaşmak istiyorum kitabın i çerisindek i bir bölüm de Abdülkerim Ciyli (ks)hazretlerin den bahsetmişs iniz. bende bu alimin İnsan- 5; Kamil isimli kitabı var ve diğer bazı kitapların ı da okumak istiyorum.bana bu konuda yardımc 05; olursanız sevinirim.ö ;zellikle de El kutbul Acaib vel Felekül garaib isimli kitabı hakkında.. şimdiden teşekk 2;r ederim Rabbim yar ve yardımc 05;mız olsun..vesselam
 
 
0 #1 Guest 18-04-2008 20:59
Değerli hocama ve emeği ge çen arkadaşlar ıma can-ı gönül den teşekk 2;rlerimi sunuyorum.

Ezel sabahından mahşer günün e kadar Muhammed'in (sav) gönül leri cezbeden varlığ ;ına salavat olsun
Dil kılıc ım her an bu şekeri kesmekle meşgul olsun. Muhammed'in (sav) eşsiz güzellikte ki endamına salavat olsun
Hz. Peygamberin gül yüzün e her zaman salavat getirmek ölünc eye kadar bana farz-ı ayn olsun
Milyon salat, milyon selam sana olsun ey Allah'ın Habibi
 

Yorumlarınızı Facebook Eklentimizden yapabilirsiniz.

Türkiye İlahiyat Haritası

Sempozyum

 • selcukNecmettin Erbakan Üniversitesi, İslam Medeniyetinde Zaman konulu bir sempozyum düzenliyor. Sempozyum bilgileri aşağıdadır:

  Devamını oku...
 • selcukNecmettin Erbakan Üniversitesi, İslam Medeniyetinde Zaman konulu bir sempozyum düzenliyor. Sempozyum bilgileri aşağıdadır:

  Devamını oku...
 • ktuKaradeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Trabzon Müftülüğü, 8-10 Ekim tarihleri arasında "I. Uluslararası Geçmişten Günümüze Trabzon'da Dini Hayat" isimli bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor.

  Devamını oku...

İLAHİYAT HABERLERİ

 • kpss de en basarili fakultelerÖSYM tarafından yayınlanan KPSS Lisans Sınavı verilerine göre üniversite sıralamalarında en başarılı ilahiyat fakülteleri aşağıda yer almıştır.

  Devamını oku...
 • inonuİnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim elemanları, 8’i 2013, 12’si 2014 yılında olmak üzere son iki yıl içinde toplam 20 Kitap yayınladılar.

  Devamını oku...
 • a dilipakGazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak, Antalya’da katıldığı ‘Yeni Türkiye’ konulu konferansta, "Gözü kapalı hepiniz ilahiyat okuyacaksınız ki paralelcilerin peşine, bulduğunuz şeyhin peşine takılmayasınız" dedi.

  Devamını oku...